RTSH 24 Live

Muzikë

Inxhinieri i "Thriller" i Michael Jackson, Bruce Swedien, shuhet në moshën 86 vjeçare

18/11/2020

Inxhinieri i "Thriller" i Michael Jackson, Bruce Swedien, shuhet në moshën 86 vjeçare

Inxhinieri i regjistrimit Bruce Swedien, puna e të cilit në albumet e Michael Jackson Bad, Off the Wall dhe Thriller ndihmoi në përcaktimin e tingullit të pop-it të viteve '80, ka vdekur në moshën 86 vjeç.

Vajza e Swedien, Roberta, shkroi në një mesazh të shpërndarë në Facebook të martën se ai "ndërroi jetë paqësisht".

"Ai kishte një jetë të gjatë plot dashuri, muzikë të shkëlqyeshme, varka të mëdha dhe një martesë të bukur," tha ajo. "Ne do ta festojmë atë jetë. Ai ishte i dashur nga të gjithë".

Quincy Jones gjithashtu bëri homazhe, duke e quajtur Swedien një "gjeni të zërit".

"Ai ishte pa diskutim inxhinieri absolut më i mirë në biznes, dhe për më shumë se 70 vjet unë nuk do të mendoja as të shkoja në një seancë regjistrimi nëse nuk e dija që Bruce ishte pas bordit", shkruajti producenti legjendar në Instagram.

"Së bashku me të ndjerin Rod Temperton (shkrimtar i Thriller dhe Off The Wall), ne arritëm lartësi që kurrë nuk mund t'i kishim imagjinuar dhe të bënim historinë së bashku".