RTSH 24 Live

Bota

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës: Një grusht shteti po ndodh në Rusi, Putin i sëmurë rëndë me kancer

13/05/2022

Inteligjenca ushtarake e Ukrainës: Një grusht shteti po ndodh në Rusi, Putin i sëmurë rëndë me kancer

Kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, gjeneralmajor Kyrylo Budanov thotë se lufta me Rusinë do të përfundojë në fund të vitit dhe humbësit do të jenë forcat ruse. Budanov tha gjithashtu se një grusht shteti është duke u zhvilluar në Rusi për të hequr Vladimir Putin, i cili është i sëmurë rëndë me kancer.

“Pika e thyerjes do të jetë në pjesën e dytë të gushtit. Shumica e aksioneve luftarake aktive do të kenë përfunduar deri në fund të këtij viti. Si rezultat, ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë”, tha Budanov.

Gjenerali Budanov shtoi se disfata në Ukrainë do të çonte në largimin e Putinit.

"Ai përfundimisht do të çojë në ndryshimin e udhëheqjes së Federatës Ruse. Ky proces tashmë ka nisur dhe ata po shkojnë në atë rrugë. Ky proces tashmë ka filluar dhe ata po ecin në atë drejtim. A po bëhet një grusht shteti? Po. Ata po lëvizin kështu dhe është e pamundur të ndalohet. Putin është në  kushte shumë të këqija psikologjike dhe fizike dhe është shumë i sëmurë ", tha ai. / Sky News

/rtsh.al/