RTSH 24 Live

Lifestyle

Ilaçi i parë në botë i Alzheimerit është një hap më afër përdorimit

24/05/2023

Ilaçi i parë në botë i Alzheimerit është një hap më afër përdorimit

Një medikament i cili ngadalëson sëmundjen e Alzheimerit është një hap më afër miratimit për përdorim në Britaninë e Madhe.

Prodhuesit e saj njoftuan këtë javë se kishin dorëzuar një aplikim në Agjencinë Rregullatore të Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor (MHRA), mbikëqyrësi i mjekësisë në Mbretërinë e Bashkuar.

Ilaçi inovativ , i quajtur  lecanemab , u bë kryefjalë vitin e kaluar pasi testet në 1800 pacientë zbuluan se ai pastronte grumbujt e proteinave toksike nga truri, duke shmangur dëmtimet nervore.

Ilaçi lecanemab mori miratimin e Administratës së Ushqimit dhe Barnave në SHBA në janar dhe mund të marrë dritën jeshile për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar.

Shkencëtarët kanë shpenzuar vite duke u përpjekur të provojnë se ulja e niveleve të një proteine ​​toksike të quajtur amiloide do të ngadalësojë Alzheimer-in dhe studimi ofroi prova të forta se është e mundur të hiqet duke lehtësuar simptomat e demencës.

Edhe pse nuk mund ta shërojë Alzheimerin, kjo mund ti beje pacientet te ngadalësojnë për disa vite kohë sëmundjen përpara  se të humbasin aftësitë e tyre njohëse citon The Sun.

/rtsh.al/