RTSH 24 Live

Kuriozitete

Ilaçi 'historik' për Alzheimer mund të jetë i disponueshëm nga viti i ardhshëm

23/11/2022

Ilaçi 'historik' për Alzheimer mund të jetë i disponueshëm nga viti i ardhshëm

Pacientët mund të marrin trajtimin e Alzheimerit që në fillim të vitit të ardhshëm ka parashikuar një ekspert i lartë. Por shkencëtarët kanë paralajmëruar se shërbimet e demencës kanë shumë për të bërë për të ofruar ilaçin nëse merr miratimin. Ndryshime drastike do të nevojiten në klinikat në Mbretërinë e Bashkuar për të akomoduar pesë përqind të pacientëve të kualifikuar për ilaçin, paralajmëruan ata.

Ilaçi, Lecanemab është treguar se pastron trurin nga proteina toksike amiloide dhe vonon shfaqjen e simptomave gjatë provave duke e bërë atë trajtimin e parë në botë që ngadalëson rënien e trurit. Profesor Sir John Hardy tha se ishte i bindur se një epokë e re e trajtimeve që synojnë amiloidin ishte në horizont.

Ai iu bashkua të tjerëve duke paralajmëruar se Mbretëria e Bashkuar kishte shumë pak klinika për të diagnostikuar sëmundjen herët. Koha e pritjes do të duhet të reduktohet ndjeshëm ose pacientët do të humbasin, shtoi ai. Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Qendra e Medias Shkencore në Londër, Sir John tha: “Jam shumë i emocionuar për punën që do të prezantohet sepse kemi parë njoftime për shtyp dhe kjo është paksa e rrezikshme.

“Unë në fakt mendoj se ky është një moment historik. U desh një kohë e gjatë për të arritur këtu dhe ne fillimisht sugjeruam terapi me amiloide në 1992. Trajtimi me antitrupa monoklonal rrezultoi premtues në një provë të fazës 3 rezultatet e të cilit u publikuan në shtator. Ilaçi i imunoterapisë u testua në një studim të 1795 pacientëve me sëmundjen e Alzheimerit në fazat e hershme në SHBA, Japoni, Evropë dhe Kinë.

/rtsh.al/