RTSH 24 Live

Bota

G7: Demokracitë perëndimore bashkohen për t'u përballur me Kinën dhe Rusinë

28/06/2022

G7: Demokracitë perëndimore bashkohen për t'u përballur me Kinën dhe Rusinë

Lufta në Ukrainë shkaktoi një luftë për pushtet dhe ndikim. Rusia dhe Kina po sfidojnë rendin ekzistues botëror, shkruan Deutsche Welle. Demokracitë perëndimore po kërkojnë ta kundërshtojnë këtë dhe po kërkojnë aleatë. Në ditën e fundit të samitit të G7, dielli ishte zhdukur. Retë e errëta u vendosën mbi sfondin impozant malor pas Schloss Elmau, duke i dhënë pamjes së fundit të kancelarit gjerman Olaf Scholz një atmosferë disi të zymtë. Përputhej me atë që Scholz erdhi për t'u thënë gazetarëve në pritje: "Një kohë pasigurie është përpara nesh," tha kancelari, duke iu referuar luftës në Ukrainë dhe pasojave të saj. "Ne nuk mund të parashikojmë se si do të përfundojë."

Scholz foli për një "afat të gjatë" dhe për pasoja për gjithçka dhe këdo. Sipas kancelarit gjerman, shtatë vendet kryesore industriale perëndimore Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Italia, Japonia, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë së bashku si "miq të ngushtë dhe aleatë" që kishin dërguar një sinjal uniteti.

Duke konkurruar me Kinën

Por G7 po kërkon më shumë partnerë dhe aleatë. Që nga sulmi rus në Ukrainë, është bërë gjithnjë e më e qartë se bota po ndahet sërish në zona fuqie dhe ndikimi. Kush është në anën e kujt? Kush është mik; kush eshte armik!

Krerët e shteteve ose qeverive nga Argjentina, India, Indonezia, Senegali dhe Afrika e Jugut iu bashkuan udhëheqësve të G7 në samit. Kancelari gjerman Olaf Scholz i quajti ato si "demokraci të së ardhmes dhe me të ardhme".

Kina po ecën përpara me Iniciativën Brez dhe Rrugë, projekti i saj i njohur gjithashtu si Rruga e Re e Mëndafshit -- dhe po i lidh vendet me Pekinin nëpërmjet huadhënies dhe projekteve infrastrukturore si zgjerimet e porteve.

G7 dhe BE e kanë njohur prej kohësh këtë, por deri më tani kanë bërë pak për ta kundërshtuar atë.

Kjo tani është vendosur të ndryshojë me projektin "Partneriteti për Infrastrukturën dhe Investimet Globale". Ideja u zhvillua në samitin e fundit të G7 nën presidencën e Mbretërisë së Bashkuar dhe tani është mbështetur me 600 miliardë dollarë (566 miliardë E) për të financuar projekte për infrastrukturën, mbrojtjen e klimës dhe shëndetin në vendet në zhvillim dhe ato në zhvillim. Fokusi do të jetë në Afrikë, por mund të marrin pjesë edhe vende të tjera me të ardhura të ulëta. Programi zgjat deri në vitin 2027.

A po vjen Perëndimi shumë vonë?

“Nëse demokracitë tregojnë se çfarë mund të ofrojnë, atëherë nuk duhet të shqetësohen për fitimin e konkursit”, tha me bindje presidenti amerikan Joe Biden. Indonezia dhe India, kryesuesit aktualë dhe të ardhshëm të G20, ishin të ftuar në Elmau. Senegali kryeson Bashkimin Afrikan dhe Argjentina kryeson Komonuelthin e Shteteve të Amerikës Latine dhe Karaibeve. Pra, edhe ata janë shumëzues.

Pika kryesore e mosmarrëveshjes midis vendeve të G7 dhe mysafirëve të tyre ishte se si të silleshin me Rusinë. Kur Kombet e Bashkuara dënuan sulmin e Kremlinit ndaj Ukrainës në mars dhe i bënë thirrje Moskës që t'i japë fund agresionit të saj, India, Senegali dhe Afrika e Jugut abstenuan. Argjentina dhe Indonezia gjithashtu nuk janë në përputhje me Perëndimin për sanksionet kundër Rusisë. India tani po importon edhe më shumë naftë ruse se para luftës.

Demokracitë e industrializuara e dinë se, pavarësisht fuqisë së tyre ekonomike, ato nuk mund ta izolojnë Rusinë nëse shtetet e tjera anashkalojnë sanksionet -- por nuk duan të bien plotësisht me Moskën për arsye ekonomike.

Energjia dhe ushqimi

Samiti i G7 nuk ka dhënë vendime të mëdha. Kjo vlen mbi të gjitha për mbrojtjen e klimës, e cila shfaqet vetëm në fund të listës së dokumentit përfundimtar të "sfidave kryesore të kohës sonë" në faqen dy. Kombet e G7 po angazhohen në luftën kundër ndryshimeve klimatike. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ata duan të garantojnë sigurinë e furnizimit me energji. Kjo përfshin heqjen graduale të qymyrit dhe zgjerimin e energjive të rinovueshme në një mënyrë "socialisht të drejtë".

Por Perëndimi duhet të dalë shpejt nga varësia e tij energjetike nga Rusia. Afrika ka rezerva të mëdha gazi që ende nuk janë shfrytëzuar. Furnizimet ruse të nikelit mund të zëvendësohen nga importet nga Indonezia, një vend që gjithashtu ka depozita të mëdha qymyri.

Megjithatë, aktivistët e mbrojtjes së klimës po japin alarmin. “Fondet publike për fushat e reja të gazit në Jugun Global janë të papërgjegjshme për sa i përket zhvillimit dhe politikës klimatike”, thotë Dagmar Pruin, president i agjencisë së ndihmës Brot für die Welt.

Lufta po ndërpret furnizimet me grurë nga Rusia dhe Ukraina. Më shumë se 800 milionë njerëz janë në rrezik akut të urisë në mbarë botën. Shtatë vendet kryesore të industrializuara duan të mbledhin 4.5 miliardë dollarë për të garantuar sigurinë ushqimore. Por a mjafton kjo? Programi Botëror i Ushqimit i nënfinancuar në mënyrë kronike i vendos nevojat e tij aktuale shtesë në rreth 28 miliardë dollarë.

Ndihma financiare e premtuar nga G7 është e largët, shumë pak për t'i dhënë fund krizës globale të ushqimit, sipas një deklarate nga organizata e ndihmës Oxfam. “Vendimet e marra në samitin e Elmaut janë tym dhe pasqyra të krijuara për të larguar vëmendjen nga dështimi historik i G7-ës”, thuhet në të. "G7 duhet të kishte rënë dakord që borxhi të anulohej. Por asgjë e tillë nuk ka ndodhur."

Reagimi rus ndaj G7

Përpjekja e G7 për të krijuar aleanca më të ngushta me demokracitë në zhvillim dhe zhvillim shihet me dyshim nga Moska dhe Pekini. Rusia dhe Kina nuk do të qëndrojnë duarkryq ndërsa Perëndimi kërkon të zgjerojë sferën e tij të ndikimit. Kjo ishte e dukshme edhe disa ditë përpara samitit të G7 në një takim virtual të vendeve të BRICS, të cilat së bashku me Rusinë dhe Kinën përfshijnë Brazilin, Afrikën e Jugut dhe Indinë.

Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje në një fjalim për më shumë bashkëpunim ekonomik brenda grupit dhe tani ka njoftuar se ai do të furnizojë më shumë plehra në Brazil. Por pse vetëm në Brazil? A ishte një dënim pas pjesëmarrjes së liderëve indianë dhe afrikano-jugor në G7?

Do të jetë interesante të shohim se si do të zhvillohen planet për samitin e G20, i cili është planifikuar të zhvillohet në ishullin indonezian të Bali në nëntor. Krahas Kinës, Rusia është gjithashtu pjesë e grupit të shteteve G20.