RTSH 24 Live

Lifestyle

Foto/ Qyteti italian që paguan 30 mijë euro për t’u shpërngulur atje

18/11/2022

Foto/ Qyteti italian që paguan 30 mijë euro për t’u shpërngulur atje

Qytetet në të gjithë Italinë duket se janë duke garuar për të nisur skema të zgjuara që synojnë të joshin banorët e rinj për të ringjallur vendet e tyre vitet e fundit. Nga shtëpitë e rrënuara që shiten për pak më shumë se një dollar, te shtëpitë e gatshme për banim me çmime të ulëta, ka pasur një furi konkurrence.

Qyteti piktoresk i Presicce në rajonin me diell të Pulias është i fundit që hyn në lojë me një ofertë joshëse. Zyrtarët thonë se do t'u paguajnë njerëzve deri në 30,000 euro për të blerë një banesë të zbrazët dhe për ta bërë atë vendbanimin e tyre.

Sshtëpitë në shitje si pjesë e marrëveshjes janë me çmim prej rreth 25,000 euro. Ashtu si pronat e tjera të lira në shitje në të gjithë Italinë, ato janë braktisur prej kohësh nga pronarët e tyre. Dhe si një bonus shtesë, vendndodhja është e pabesueshme, e rrethuar nga natyra e zonës Salento në thembër të “çizmes” së Italisë dhe afër plazheve dhe ujërave të pastër të Santa Maria di Leuca./ CNN

/rtsh.al/