RTSH 24 Live

Teknologji

Fluturim debutues i suksesshëm për raketën Vega-C të Evropës

13/07/2022

Fluturim debutues i suksesshëm për raketën Vega-C të Evropës

Evropa ka bërë një debutim të suksesshëm të raketës së saj të re Vega-C, shkruan BBC.

Automjeti me ngritje mesatare u dërgua nga Guiana Franceze për të dërguar shtatë satelitë në orbitë, më i madhi prej të cilëve do të testojë teorinë e përgjithshme të relativitetit të Ajnshtajnit.

Vega-C ka një rëndësi të madhe për aksesin e vazhdueshëm të Evropës në hapësirë.

Është e nevojshme për të mbushur një boshllëk të madh në aftësi tani që raketat ruse nuk janë më të disponueshme për shkak të luftës në Ukrainë.

Tërheqja nga tregu i lëshuesve Soyuz të Moskës në fillim të këtij viti bëri që satelitët institucionalë dhe komercialë evropianë të përpiqen për udhëtime alternative.

Vega-C do të jetë opsioni i dukshëm për shumë njerëz, megjithëse edhe para fluturimit të parë të suksesshëm të së mërkurës, sistemi i ri raketor i udhëhequr nga Italia ishte rezervuar plotësisht deri në 2023, 2024 dhe 2025.

Dhe ka një arsye tjetër pse hyrja e Vega-C në biznesin e lëshuesve është kritike. Faza e parë e saj, segmenti i mjetit që e ngrit atë nga toka, do të përdoret gjithashtu në raketën e ardhshme të Evropës, Ariane-6.

Ndarja e teknologjisë së skenës në të dy sistemet e lëshimit pritet të çojë në kursime të konsiderueshme të kostos.

"Kërkesa për lëshim në Evropë në dy vitet e ardhshme dhe më tej do të jetë e lartë, dhe Vega-C dhe Ariane-6 do të jenë kuajt tanë të punës," tha Josef Aschbacher, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

“Ju duhet ta shihni këtë fluturim të parë si lëshimin e parë të një gjenerate të re raketash evropiane, fillimin e një forcimi të rolit të Evropës në transportin hapësinor”, ​​tha Giorgio Saccoccia, presidenti i Agjencisë Italiane të Hapësirës për BBC News.

Vega-C është një përmirësim i automjetit të vjetër Vega i prezantuar në vitin 2012. Përmirësimi sjell performancë më të madhe, si dhe ulje të kostos. Dhe projektuesit e tij shpresojnë se ndryshimet e tyre do të shtojnë fleksibilitet të shtuar, gjithashtu, për të përmbushur kërkesat e ndryshme të operatorëve satelitorë të sotëm.

Disa anije kozmike, të tilla si Sentinels për vëzhgimin e Tokës të Bashkimit Evropian, mund të peshojnë disa tonë. Në anën tjetër të spektrit, ka pasur një rritje të prodhimit të anijeve kozmike me madhësi të kutisë së këpucëve (dhe më të vogla).

Prandaj, Vega-C do të ketë aftësinë për të fluturuar me misione të mëdha, me ngarkesë të vetme, si dhe të ashtuquajturat misione rideshare ku shumë dhjetëra satelitë të vegjël ngrihen menjëherë.

Një rol tjetër për Vega-C do të jetë transportimi i anijes hapësinore robotike të Evropës në orbitë. Space Rider do të ndërmarrë eksperimente shkencore dhe do t'i kthejë ato në Tokë. Dalja e tij e parë ka të ngjarë të jetë në vitin 2024.

Si Vega e mëparshme ashtu edhe Vega-C përdorin një motor të fazës së sipërme të prodhuar në Ukrainë. Kjo ka qenë temë e shumë diskutimeve për shkak të luftës në vendin e Evropës Lindore.

Shqetësimi ka qenë nëse konflikti mund të ndërpresë furnizimin e këtyre motorëve RD-843, të prodhuar nga Yuzhmash, prodhuesi shtetëror i hapësirës ajrore në Ukrainë.

Por Avio, firma italiane përgjegjëse për montimin e automjeteve Vega, thotë se tashmë ka mjaftueshëm në posedim për një afat të shkurtër.

Ukraina, përveç që dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, dëshiron gjithashtu të bëhet anëtare e Agjencisë Evropiane të Hapësirës. Një nga kontributet e tij kryesore do të ishte teknologjia e motorit.

"Procesi ka filluar. Duhen rreth 10 vjet për të kaluar të gjitha hapat drejt anëtarësimit të plotë," shpjegoi Dr Aschbacher.

“Unë kam një mandat që më është dhënë nga shtetet anëtare të ESA-s për të diskutuar me Ukrainën dhe për të identifikuar projekte ose mundësi për bashkëpunim, megjithëse duke pasur parasysh rrethanat aktuale kjo po ndodh vetëm në një nivel të lehtë.

"Por, sigurisht, ka një interes të madh nga ana e Ukrainës për të kaluar të gjitha hapat e detyrueshëm sa më shpejt të jetë e mundur."

Nisja e së mërkurës vendosi shtatë satelitë në orbitë, duke përfshirë ngarkesën Lares-2 (Laser Relativity Satellite-2). Duket si një top disko, ai do të gjurmohet me shumë saktësi nga lazeri nga toka.

Studiuesit në Institutin Kombëtar të Fizikës Bërthamore të Italisë thonë se kjo do t'u mundësojë atyre të testojnë "zvarritjen e kornizës", një fenomen i parashikuar nga ekuacionet e Ajnshtajnit që e sheh Tokën duke rrotulluar hapësirë-kohën lokale rreth saj ndërsa rrotullohet. ( Sipas BBC )