RTSH 24 Live

Kuriozitete

Fakte befasuese që nuk i dinit për Titanikun

07/06/2023

Fakte befasuese që nuk i dinit për Titanikun

Linja oqeanike RMS Titanic u përplas me një ajsberg më 14 prill 1912. Përplasja shkaktoi fundosjen e anijes, duke humbur jetën më shumë se 1500 njerëz. Incidenti ishte një nga fatkeqësitë më të mëdha detare në histori.

Titanikut iu deshën rreth 2 orë e 40 minuta për t'u fundosur plotësisht pas përplasjes. Ai mund të ishte shpëtuar por një vonesë prej 30 sekondash në linjat e komunikimit të anijes bëri që kapiteni të ishte tepër vonë për të ndryshuar rrugën.

Vlerësohet se rreth një duzinë çifte po festonin muajin e mjaltit në bordin e Titanikut. Të dhënat historike tregojnë se varkat e shpëtimit nuk janë përdorur në kapacitetin e tyre të plotë. Një ndër kryekuzhinierët e Titanikut, Charles Joughin, piu mjaftueshëm alkool për t'i mbijetuar temperaturave të ngrira të ujit përpara se anija të fundosej. Ai arriti të mbijetonte për 2 orë në det para se të shpëtohej.

Është një fakt i provuar se muzikantët e anijes vazhduan të luanin për orë të tëra derisa anija u fundos plotësisht. Vetëm 333 trupa u gjetën nga më shumë se 1500 njerëz që vdiqën në ngjarjen tragjike. Titaniku nuk do të ishte fundosur nëse deri në katër nga 16 ndarjet e tij të papërshkueshme nga uji do të ishin përmbytur. Megjithatë, ajsbergu bëri që gjashtë ndarjet e përparme të përmbyten.

Suitat e klasit të parë të anijes kushtonin rreth 870 dollarë, që është ekuivalente me rreth 97,939 dollarë në ditët e sotme. Asnjë nga 30 inxhinierët përgjegjës për drejtimin e linjës oqeanike nuk doli i gjallë nga tragjedia. Ata vazhduan të punonin deri në fund me shpresën se të gjithë pasagjerët mund të shpëtonin ndërsa anija ishte ende duke punuar.

Shkencëtarët besojnë se ajsbergu që fundosi Titanikun filloi të formohej diku rreth vitit 1000 pes. Sipas një sondazhi të dy profesorëve nga Departamenti i Gjeografisë në Universitetin e Sheffield, gjasat që një varkë të përplaset me një ajsberg ishte shumë më e vogël në kohën e Titanikut sesa sot.

U deshën 73 vjet për të gjetur rrënojat e Titanikut. Pas incidentit, familjeve të anëtarëve të bandës iu kërkua të paguanin koston e uniformave që kishin veshur burrat. Një prift i quajtur Thomas Byles refuzoi të hipte në varkat e shpëtimit në më shumë se një rast. Në vend të kësaj, prifti dëgjoi rrëfimet e atyre që donin të dëgjoheshin dhe të liroheshin nga mëkatet e tyre përpara se të largoheshin nga anija. Në vitin 1898, 14 vjet përpara se Titaniku të fundosej, një autor i quajtur Morgan Robertson shkroi një libër të quajtur 'The Wreck of the Titan', i cili kishte të bënte me një anije të pathyeshme që u mbyt pasi u përplas me një ajsberg.

Shuma totale e materialeve të humbura në katastrofë, përfshirë bizhuteritë dhe paratë, është rreth 6 milionë dollarë. Ekuipazhi i Titanikut nuk kishte dylbi. Instrumentet ishin të gjitha të ruajtura në një dollap me kyç për të cilin nuk kishin çelës. Pothuajse të gjithë ata që hynë në ujë gjatë fatkeqësisë vdiqën nga arresti kardiak në 15 deri në 30 minuta, për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ftohta.

/rtsh.al/