RTSH 24 Live

Televizion

E Diel 22 Nëntor 2020 - moti në Shqipëri dhe Kosovë

22/11/2020

E Diel 22 Nëntor 2020 - moti në Shqipëri dhe Kosovë
Meteorologe: Rezarta Xhakollari

Gadishulli i ballkanit po vijon të ndikohet nga presion i lartë atmosferik i cili do të fluencojë mot të qëndreshëm në fillimin e javës.

E Diel  dt 22 Nëntor 2020

Moti do të jetë me kthjellime përgjate zonës perëndimore dhe vranësira deri mesatare deri të dendura në Jug dhe Jug-lindje ku ne orët e para të mëngjesit do të ketë reshje të pakta bore dhe shiu. Era do të jetë jetë me drejtim Veri-lindje me shpejtësi deri në 8- 10 m/sek. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0.5 deri në 1.0 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rritje të lehta në mesditë.

Temperaturat:

Zona malore -3/9

Zona e ulët 6/18

Zona bregdetare 9/18 gradë Celcius.

Kosova e Diel dt 22 Nëntor 2020

Moti do të jetë vijojë me kthjellime, vranësira mesatare dhe mejgull . Temperaturat në ekstremet e tyre do të luahten -1 gradë në mëngjes ndërsa në mesditë deri në 8 gradë Celcius.

E Hënë  dt 23 Nëntor 2020

Moti do të jetë me kthjellime dhe alternime vranësirash me mjegull në orët e para të mëngjesit.  Era do të jetë jetë me drejtim Veri-perëndim me shpejtësi deri në 8 m/sek. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0.3 deri në 0.5 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rritje të lehta në mesditë.

Temperaturat:

Zona malore -1/9

Zona e ulët 6/19

Zona bregdetare 7/19 gradë Celcius.

Meteorologe: Rezarta Xhakollari