RTSH 24 Live

Europë

DW: Ankaraja thotë se është e gatshme të ndërmjetësojë mes Kievit dhe Moskës

15/06/2024

DW: Ankaraja thotë se është e gatshme të ndërmjetësojë mes Kievit dhe Moskës

Rexhep Tajip Erdogan nuk është në Konferencën “Paqja në Ukrainë” që po mbahet sot dhe nesër në Zvicër, megjithatë “i pranishëm” është ministri i Jashtëm Hakan Fidan, i cili sipas një raportimi të Deutsche Welle,  do të shprehë gatishmërinë e Ankarasë për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme të luftës në Ukrainë.

Në fakt, pas takimit të fundit që pati me Vladimir Putin, Fidan theksoi: “Presidenti Erdogan nuk do të marrë pjesë në Konferencën e Paqes në Ukrainë që po zhvillohet këtë fundjavë në resortin Burgenstock të Zvicrës.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme turke, Turqia përfaqësohet nga ministri i Jashtëm Hakan Fidan, i cili sipas burimeve diplomatike do të shprehë gatishmërinë e Ankarasë për të mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për një zgjidhje të drejtë dhe të qëndrueshme të luftës në Ukrainë.

Të njëjtat burime thanë se Fidan gjatë seancës hapëse të Konferencës do të argumentonte se ndikimi shkatërrues i konfliktit në Ukrainë po rritet dhe se pasojat e tij negative në nivel rajonal dhe global po thellohen.

Pala turke thekson se rreziku i përhapjes së luftës dhe përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë është në rritje dhe se Turqia mbështet integritetin territorial, sovranitetin dhe pavarësinë e Ukrainës.

Fidan: Marrëdhëniet me Rusinë janë jashtëzakonisht të mira

Ankaraja beson se për shkak të rolit të saj ndërmjetësues me Rusinë u zbatua Iniciativa e Kokrrave 2022 dhe po bën thirrje për një fund të menjëhershëm të luftës përmes diplomacisë së negociuar.

Megjithatë, Hakan Fidan, i cili pati një takim me Presidentin Putin disa ditë më parë në Moskë, tha se marrëdhëniet turko-ruse po shkojnë "jashtëzakonisht mirë" dhe se Putin dhe Erdogan do të takohen në korrik në Samitin e Organizatës së Shangait.

Presidenti turk është rikthyer ndërkohë nga Samiti i G7 në Pulia, ku u ul pranë presidentit amerikan Biden pa asnjë diskutim normal.

Ai diskutoi çështjen e Gazës me Sheikhun e Emirateve dhe Presidentin e Brazilit, Lula da Silva dhe kërkoi nga vendet e G7 për një qasje më të drejtë, më gjithëpërfshirëse dhe realiste për zgjidhjen e problemeve globale dhe konflikteve rajonale.