RTSH 24 Live

Kuriozitete

Dubai do ndërtojë ndërtesën më të lartë të banimit në botë

24/11/2022

Dubai do ndërtojë ndërtesën më të lartë të banimit në botë

Rezidencat e Burj Binghatti Jacob & Co në Dubai aspiron të vendos rekorde për kullën më të lartë rezidenciale në botë. Kulla do të vendoset në Business Bay dhe përbëhet nga 100 kate me rezidenca dy dhe tre dhoma gjumi.

“Sot shënon partneritetin e rëndësishëm të dy markave me të njëjtin mendim, të dyja në një ndjekje të vazhdueshme të elegancës absolute. Të dyja markat tona kanë lindur nga dëshira e plotë për të arritur atë që thyen kufijtë. Ajo që Binghatti ka bërë në pronat e paluajtshme, duke krijuar një markë përmes një filozofie të veçantë dizajni dhe identiteti arkitektonik është shumë e ngjashme me atë që Jacob & Co ka bërë në botën e bizhuterive dhe horologjisë, "tha Muhammad Binghatti, CEO dhe Shef i Arkitekturës së Binghatti.

Në krye të gradaceles do të jenë pesë banesa super luksoze dhe secila prej tyre do të ketë emrin e njërës prej orëve luksoze të Jacob&Co, që do të mbikëqyrë dizajnin e brendshme të tyre.

Deri më tani, Central Park Toëer i Nju Jorkut kryesonte listën e ndërtesave më të larta në botë, me 98 kate apartamentesh.

/rtsh.al/