RTSH 24 Live

Sociale

Covid-19/ Ministria e Shëndetësië: 2 viktima, 1207 të infektuar në 24 orët e fundit

02/08/2022

Covid-19/ Ministria e Shëndetësië: 2 viktima, 1207 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësië bëri të ditur se në 24 orët e fundit janë regjistruar mbi 1000 raste të reja infektimesh me Covid-19 në vend. Sipas MSH, nga 2468 testime të kryera, 1207 qytetarë kanë rezultuar pozitivë, teksa dy kanë humbur jetën.

Covid-19 mbetet ende në kushte rrezikshmërie në vendin tonë edhe pse janë hequr të gjitha masat mbrojtëse, pasi plot 7,721 persona vijojnë të jenë aktivë. Nisur nga rritja e numrit të qytetarëve të prekur nga Covid19, Ministria e Shëndetësisë i bën sërish thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid, posaçërisht në këtë periudhë të rritjes së kontakteve, për shkak të lëvizjeve përgjatë sezonit veror.

Çdo person mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Gjithashtu MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar, që të drejtohen në qendrat shëndetësore, për t’u vaksinuar me dozën përforcuese. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse keni shenja të sëmundjes apo keni patur kontakt me një person të prekur nga Covid19, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

"Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2468 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1207 qytetarë, në këto bashki: 413 në Tiranë, 74 në Durrës, 63 në Vlorë, 57 në Fier, 49 në Lushnje, 46 në Elbasan, nga 29 qytetarë në Shkodër, Kamëz, Sarandë, 27 në Korçë, nga 26 qytetarë në Gjirokastër, Pogradec, nga 23 qytetarë në Lezhë, Divjakë, Kuçovë, nga 19 qytetarë në Krujë, Kavajë, 15 në Malësi e Madhe, nga 14 qytetarë në Kurbin, Himarë, 12 në Tepelenë, nga 11 qytetarë në Mirditë, Shijak, Patos, nga 10 qytetarë në Tropojë, Dibër, 9 në Maliq, nga 8 qytetarë në Vorë, Mallakastër, Belsh, Gramsh, nga 7 qytetarë në Kolonjë, Berat, Skrapar, nga 6 qytetarë në Bulqizë, Delvinë, Dimal, Poliçan, nga 4 qytetarë në Vau i Dejës, Kukës, Selenicë, Peqin, nga 3 qytetarë në Pukë, Has, Përmet, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Mat, Roskovec, Libohovë, Cerrik, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Librazhd. Janë 7,721 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 28 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: një qytetare nga Kavaja 85 vjeçe, një qytetare nga Durrësi 86 vjeçe. Janë shëruar 1023 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 302,311 që nga fillimi i epidemisë."- thuhet në njoftimin e MSH. 

Statistika (2 Gusht 2022)

Raste të reja ditore 1207

Të shëruar në 24 orë 1023

Të shtruar në spitale 28

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 2468

Testime totale 1,921,290

Raste pozitive 313,582

Raste të shëruara 302,311

Raste Aktive 7,721

Humbje jete 3,550

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,999

Fier 664

Durrës 608

Vlorë 525

Elbasan 337

Korçë 316

Shkodër 310

Berat 249

Gjirokastër 279

Lezhë 245

Dibër 125

Kukës 64

/rtsh.al/