RTSH 24 Live

Ekonomi

Çmimet e karburanteve ulen për herë të parë në 5 muaj

11/08/2022

Çmimet e karburanteve ulen për herë të parë në 5 muaj

Çmimet e karburanteve ranë për herë të parë në më shumë se pesë muaj – lajm i mirë për konsumatorët që po luftojnë me çmime të larta për shumë gjëra të tjera thelbësore. AAA tha se mesatarja kombëtare për një gallon të rregullt ishte 3,99 dollarë të enjten. Çmimet kanë rënë 15 cent në javën e kaluar dhe 68 cent në muajin e fundit, sipas autoklubit.

Aplikacioni i blerjeve GasBuddy raportoi se mesatarja kombëtare ishte tashmë në 3,98 dollarë të mërkurën. Rënia e çmimeve të benzinës, biletave të linjës ajrore dhe rrobave po u jep konsumatorëve pak lehtësim, megjithëse inflacioni është ende afër nivelit të lartë të katër dekadave. Çmimet e naftës filluan të rriten në mesin e vitit 2020, pasi ekonomitë u rikuperuan nga tronditja fillestare e pandemisë.

Ata u ngritën përsëri kur SHBA dhe aleatët njoftuan sanksione kundër naftës ruse për luftën e Rusisë kundër Ukrainës. Megjithatë, kohët e fundit, çmimet e naftës kanë rënë për shkak të shqetësimit për ngadalësimin e rritjes ekonomike në mbarë botën. Nafta e papërpunuar standarde e SHBA-së kohët e fundit është ulur afër 90 dollarë për fuçi nga mbi 120 dollarë për fuçi në qershor.

Kërkesa për benzinë ​​në fillim të gushtit u ul me 3.3% nga e njëjta javë e vitit të kaluar, pasi u ndoq më nga afër shifrat e vitit 2021 në fillim të verës. Biden tha gjatë fundjavës se një familje me dy makina po kursen 100 dollarë në muaj sepse çmimet kanë rënë nga kulmi i tyre në mes të qershorit.

"Kjo është dhoma e frymëmarrjes," shkroi ai në Twitter. "Dhe ne nuk do të heqim dorë së shpejti." Biden ka debatuar gjithashtu me kompanitë e naftës, duke i akuzuar ato se nuk prodhojnë aq shumë naftë dhe benzinë ​​sa munden, ndërkohë që kanë pasur fitime të mëdha. "Exxon fitoi më shumë para se Zoti këtë vit," tha ai në qershor. Exxon tha se ka rritur prodhimin e naftës.

Drejtori i Përgjithshëm i Chevron tha se Biden po përpiqej të shante industrinë e tij. Mesatarja mbarëkombëtare për gazin nuk ka qenë nën 4 dollarë që nga fillimi i marsit. Çmimet arritën në 5,02 dollarë për gallon më 14 qershor, sipas AAA. Ato ranë ngadalë në pjesën tjetër të qershorit, më pas filluan të bien më shpejt. APNEWS

/rtsh.al/