RTSH 24 Live

Teknologji

Çfarë duhet të dini për raketat hipersonike të lëshuara nga Rusia në Ukrainë

10/05/2022

Çfarë duhet të dini për raketat hipersonike të lëshuara nga Rusia në Ukrainë

Një bombardues rus gjuajti tre raketa hipersonike në qytetin portual të Ukrainës jugore të Odesas të hënën mbrëma, thanë zyrtarët ukrainas, njofton CNN. Ato ishin pjesë e një breshërie që rrafshoi një numër objektivash civilë, duke përfshirë hotele dhe një qendër tregtare.

Nuk është hera e parë që Moska vendos raketën e saj hipersonike Kinzhal gjatë pushtimit të saj, por kjo duket se është një dukuri relativisht e rrallë.

Rusia tha se përdori raketat Kinzhal të Ukrainës në mes të marsit - një pretendim i konfirmuar më vonë nga zyrtarët amerikanë për CNN - në përdorimin e parë të njohur të armës në luftime.

Në mars, presidenti amerikan Joe Biden konfirmoi përdorimin e raketës Kinzhal nga Rusia, duke e përshkruar atë si "një armë konsekuente... është pothuajse e pamundur ta ndalosh. Ka një arsye që ata po e përdorin atë."

Sekretari i mbrojtjes i Bidenit, Lloyd Austin, ka minimizuar efektivitetin e raketës, duke i thënë CBS në mars se ai "nuk do ta shihte atë si një ndryshim të lojës".

Dhe ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë më parë se raketa Kinzhal është në të vërtetë vetëm një version i lëshuar nga ajri i raketës balistike me rreze të shkurtër veprimi Iskander (SRBM), të cilën Rusia e ka përdorur vazhdimisht në luftën e saj kundër Ukrainës.

Pse ka frikë dhe zhurmë për raketat hipersonike?

Së pari, është e rëndësishme të kuptoni termin.

Në thelb, të gjitha raketat janë hipersonike -- që do të thotë se ato udhëtojnë të paktën pesë herë më shpejt se zëri. Pothuajse çdo kokë lufte e lëshuar nga një raketë milje në atmosferë do ta arrijë këtë shpejtësi duke shkuar drejt objektivit të saj. Nuk është një teknologji e re.

Ajo për të cilën fuqitë ushtarake , duke përfshirë Rusinë, Kinën, Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Veriut,  po punojnë tani është një automjet me rrëshqitje hipersonike (HGV). Një HGV është një ngarkesë shumë e manovrueshme që teorikisht mund të fluturojë me shpejtësi hipersonike ndërsa rregullon kursin dhe lartësinë për të fluturuar nën zbulimin e radarit dhe rreth mbrojtjes raketore.

Një HGV është arma që është pothuajse e pamundur të ndalohet. Dhe Rusia mendohet të ketë një HGV në arsenalin e saj, sistemin Avangard, të cilin presidenti rus Vladimir Putin në vitin 2018 e quajti "praktikisht të paprekshëm" ndaj mbrojtjes ajrore perëndimore.

Por Kinzhal, si një variant i Iskander SRBM, nuk është një HGV. Ndërsa ka manovrim të kufizuar si Iskander, përparësia e tij kryesore është se mund të lëshohet nga avionët luftarakë MiG-31, duke i dhënë atij një rreze më të gjatë dhe aftësinë për të sulmuar nga drejtime të shumta, sipas një raporti të vitit të kaluar nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

"MiG-31K mund të godasë nga drejtime të paparashikueshme dhe mund të shmangë përpjekjet e përgjimit krejtësisht. Mjeti transportues fluturues mund të jetë gjithashtu më i mbijetueshëm se sistemi Iskander i lëvizshëm rrugor," thuhet në raport.

I njëjti raport vuri në dukje gjithashtu se Iskanderi i lëshuar nga toka u tregua i prekshëm ndaj sistemeve të mbrojtjes raketore gjatë luftës së Nagorno-Karabakut të vitit 2020, gjatë së cilës forcat azere kapën një Iskander armen.

"Kjo sugjeron që pretendimet për paprekshmërinë e Kinzhal ndaj sistemeve të mbrojtjes raketore mund të jenë gjithashtu disi të ekzagjeruara," thuhet në raport.

A ka Ukraina mbrojtje nga raketat?

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj të NATO-s po dërgojnë tashmë disa sisteme raketash tokë-ajër në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e saj.

Sipas një zyrtari të lartë amerikan në mars, këto sisteme shtesë përfshinin sistemet e mbrojtjes ajrore të lëvizshme SA-8, SA-10, SA-12 dhe SA-14 të epokës sovjetike.

Sllovakia, anëtare e NATO-s, ka dërguar gjithashtu në Ukrainë më shumë bateri moderne të mbrojtjes raketore S-300.

Në prill, Mbretëria e Bashkuar premtoi 100 milion £ (123 milion dollarë) pajisje ushtarake të shkallës së lartë, duke përfshirë më shumë raketa anti-ajrore Starstreak. Javë më vonë, Gjermania tha se do të furnizonte Ukrainën me 50 tanke kundërajrore.

Dhe SHBA po përgatit një paketë gjigande ndihme prej 40 miliardë dollarësh që do të përfshinte aftësi shtesë kundërajrore për ushtrinë ukrainase.

Pse Putini përdori raketën Kinzhal?

Përdorimi në Ukrainë shënon debutimin luftarak për sistemin Kinzhal të Rusisë.

"Më 18 mars, sistemi raketor i aviacionit Kinzhal me raketa aeroballistike hipersonike shkatërroi një depo të madhe nëntokësore të raketave dhe municioneve të aviacionit të trupave ukrainase në fshatin Delyatin, rajoni Ivano-Frankivsk", tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në atë kohë.

Zyrtarët amerikanë më vonë konfirmuan për CNN se Rusia lëshoi ​​raketa hipersonike kundër Ukrainës dhe ishin në gjendje të gjurmonin lëshimet në kohë reale.

Nisjet në mars ka të ngjarë të synonin të testonin armët dhe t'i dërgonin një mesazh Perëndimit në lidhje me aftësitë ruse, thanë burime të shumta për CNN.

Në atë moment, lufta në terren në Ukrainë ishte kthyer në një ngërç. Rusia mund të ketë qenë në kërkim të fitoreve që mund të kishte.

Ministria e mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në atë kohë se Moska ndoshta vendosi Kinzhal për të "zhvlerësuar mungesën e përparimit në fushatën tokësore të Rusisë". Austin, sekretari i mbrojtjes i SHBA-së, përdori gjuhë të ngjashme në intervistën e tij në CBS në mars, duke thënë se Putin "po përpiqej të rivendoste njëfarë vrull".

Deri në fund të marsit, SHBA-të vlerësuan se forcat ruse po mbaronin me raketa lundrimi të lëshuara nga ajri, sipas një zyrtari të mbrojtjes amerikane, i cili tha se kishte indikacione se Rusia po përpiqej ta ruante atë inventar si pjesë e stoqeve të saj në rënie të saktësisë municione të drejtuara.