RTSH 24 Live

Kuriozitete

Çfarë dihet deri tani për versionin “tinëzar” të Omicronit?

27/01/2022

Çfarë dihet deri tani për versionin “tinëzar” të Omicronit?
 17:03 | 27 Janar 2022
 

 

Një raketë e lëshuar nga kompania e eksplorimit të hapësirës së Elon Musk është rrugës për t’u përplasur në Hënë dhe për të shpërthyer.

 

Sipas BBC, përforcuesi Falcon 9 u lansua në vitin 2015, por pas përfundimit të misionit të tij, nuk kishte karburant të mjaftueshëm për t’u rikthyer drejt Tokës dhe kështu mbeti në hapësirë.

Astronomi Jonathan McDowell tha për BBC News se do të jetë përplasja e parë dhe e pakontrolluar  që dihet e raketave me Hënën, por efektet do të jenë të vogla, thotë ai.

Raketa u braktisë në orbitë të lartë shtatë vjet më parë pasi përfundoi një mision për të dërguar një satelit të motit hapësinor në një udhëtim milion milje.

Pajisja ishte pjesë e programit të Musk për eksplorimin e hapësirës, SpaceX, një kompani tregtare që synon përfundimisht t’u ofrojë njerëzve mundësinë për të jetuar në planetë të tjera.

Që nga viti 2015, raketa është tërhequr nga forca të ndryshme gravitacionale të Tokës, Hënës dhe Diellit, duke e bërë rrugën e saj disi “kaotike”, shpjegon Prof McDowell nga Qendra Harvard-Smithsonian për Astrofizikë me qendër në SHBA.

Përplasja do të ndodhë më 4 mars, kur raketa do të shpërthejë sapo të preki sipërfaqen hënore.

“Është në thelb një rezervuar metalik i zbrazët katër tonësh, me një motor rakete në anën e pasme. Dhe kështu, nëse imagjinoni ta hidhni atë në një shkëmb me shpejtësi 5000 milje në orë, nuk do të jetë i lumtur,” thotë Prof McDowell.

Ai do të lërë një krater të vogël artificial në sipërfaqen e Hënës.

Bill Grey, i cili përdor softuer për të gjurmuar objektet hapësinore pranë Tokës, projekton se ai bëri një fluturim të afërt më 5 janar. Më 4 mars ka të ngjarë të godasë anën e largët të Hënës, thotë ai.

Në vitin 2009 Prof McDowell dhe astronomë të tjerë kryen një eksperiment në të cilin një raketë me madhësi të ngjashme u përplas në Hënë. Sensorët mblodhën prova të përplasjes në mënyrë që të mund të studionin kraterin.

Kjo do të thotë se shkencëtarët nuk kanë gjasa të mësojnë ndonjë gjë të re nga kjo përplasje, shpjegon Prof McDowell. Ai shton se ndërsa nuk ka pasoja tani për mbeturinat hapësinore të mbetura të lëvizin dhe herë pas here të rrëzohen, mund të ketë në të ardhmen.

Dhe çfarë ndodh nga tani deri më 4 mars? Epo, raketa do të vazhdojë të ndjekë ligjet e gravitetit, duke ecur në hapësirë, përpara se të përfundojë ditët e saj duke u përplasur në Hënë.