RTSH 24 Live

Kuzhinë

Çajrat më të mirë për të konsumuar kundër ftohjes dhe gripit

30/10/2023

Çajrat më të mirë për të konsumuar kundër ftohjes dhe gripit

Çajrat bimor janë një ndihmë e shkëlqyer në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve sezonale, si gripi dhe ftohja . Bimët dhe erëzat e përdorura për përgatitjen e çajrave bimor janë ilaçe me një fuqi të lartë kuruese

Çaj xhenxhefil

Një çaj i mirë bimor me xhenxhefil është i dobishëm për parandalimin e ftohjes, përgatitet me 2 karafil, 1 copë kanellë dhe një xhenxhefil të tharë të grirë. Duhet t'i derdhni të gjitha në një gotë me ujë të vluar. Lëreni të ftohet, filtroni dhe shtoni dy lugë lëng limoni.

Çaji me kanellë

Çaji bimor me kanellë është i shkëlqyer për reduktimin e inflamacionit të fytit dhe kundër sëmundjeve të dimrit. Ziejini së bashku me 2 lugë çaji mjaltë, 2 ose 3 lugë çaji kanellë të bluar dhe 1 majë piper. Pirja e tij ende e nxehtë do të ketë një efekt magjik në traktin respirator.

Çaj nga trëndafili i egër

Trëndafili i egër përdoret për përgatitjen e çajrave bimorë të përshtatshëm për parandalimin dhe zbutjen e sëmundjeve si gripi apo ftohja. Trëndafilit i egër është i pasur me vitaminë C, e cila na ndihmon të forcojmë sistemin imunitar. Lehtëson sëmundjet e frymëmarrjes dhe lufton infeksionet.

Çaj bliri

Çaji me lule bliri është i shkëlqyer për ta përdorur në rast të sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes dhe gjendjeve me temperaturë, stimulon djersitjen dhe mund të ndihmojë në uljen e temperaturës . Në një filxhan me 200-250 mililitra ujë hidhni një lugë çaji lule bliri të thatë. Lëreni të qëndrojë për 5-7 minuta, kullojeni dhe pijeni.

Çaj nga eukalipt dhe sherbelë

Çaji bimor i eukaliptit çliron rrugët e frymëmarrjes dhe është i dobishëm kundër ftohjes. Eukalipti mund të kombinohet me barishte të tjera si sherbela. Hidhni një lugë çaji sherbelë të thatë dhe një eukalipt në një gotë me ujë të vluar, lëreni të pushojë deri në 10 minuta, filtroni dhe pijeni.

Çaj me luleshtrydhe

Në rast gripi të shoqëruar me ethe, mund të jetë e dobishme të merrni një çaj bimor me bazë lulet e luleshtrydhes . Çaji bimor i luleshtrydhes përgatitet duke injektuar 5 gramë lule luleshtrydhe në 250 mililitra ujë. Lihet të pushojë për 15 minuta para se të filtrohet dhe pihet.

Çaj me kamomil dhe limon

Çaji i kamomilit dhe limonin janë si “ilaçe” kundër ftohjes. Prandaj, mund të provoni ta pasuroni çajin e kamomilit me lëng limoni ose një lugë çaji lëvore limoni të grirë.

Çaj me shafran i Indisë

Çaji bimor i shafranit të Indisë është i shkëlqyeshëm në rast gripi dhe ftohjeje, vetitë e kësaj erëze në fakt janë të shumta dhe ndër to ka aftësinë për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të lehtësuar kollën dhe dhimbjen e fytit. Mund të përgatitet si nga rrënja e freskët ashtu edhe nga erëza pluhur.

/rtsh.al/