RTSH 24 Live

Rajoni

Bullgari, presidenti ia dorëzon mandatin për formimin e qeverisë GERB-it të ish-kryeministrit Boiko Borisov

05/12/2022

Bullgari, presidenti ia dorëzon mandatin për formimin e qeverisë GERB-it të ish-kryeministrit Boiko Borisov

 

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev, i ka dorëzuar të hënën partisë Qytetarët për Zhvillim Evropian të Bullgarisë (GERB) mandatin për formimin e qeverisë së re, pas gati dy muajsh konsultime pasi zgjedhjet legjislative të tetorit përfunduan pa një shumicë të qartë, shkruan News 360.

Mandati i është dorëzuar Nikolai Gabrovskit, i propozuar nga GERB për kryeministër. “Shpresoj se brenda shtatë ditësh ai do të propozojë përbërjen e një Këshilli të Ministrave që do të plotësojë nevojën e publikut për stabilitet, përvojë dhe përgjegjësi”, tha presidenti.

Në përgjigje, Gabrovski theksoi se "është detyrë dhe nder të bëjmë çdo përpjekje të mundshme që Bullgaria të arrijë një qeveri funksionale", përpara se të pranojë se vendi "është në një udhëkryq të krizës ekonomike, sociale, migratore dhe politike, e cila ka ka qenë aktive për dy vjet”, siç raporton agjencia bullgare e lajmeve Sofia.

"Unë do të bëj çdo përpjekje për të propozuar një kabinet që do të largohet nga biseda politike dhe konfrontimi dhe drejt përvojës dhe profesionalizmit, në mënyrë që Bullgaria të mund ta kapërcejë më lehtë këtë moment të vështirë historik në të cilin ndodhemi," vuri në dukje ai, përpara se të mbronte se emërimi i tij synon " jepni mundësinë për një ton të ri në politikë.»

“Pasionet thjesht politike nuk arrijnë asgjë. Ne do të mbështetemi në profesionalizmin”, tha Gabrovski, i cili është zëvendësdrejtor i Spitalit Pirogov në Sofje. “Ju e dini se sa zgjedhje ka pasur gjatë viteve të fundit. Kjo duhet të ndalet disi”, argumentoi ai, ndërsa theksoi se “dyert do të jenë të hapura për të gjithë”.

Në këtë kuptim, kryeministri i ri ka theksuar se “nuk do të humbasë kohë” në bisedimet për konfirmimin e qeverisë së re dhe ka kërkuar që “të gjithë ta vlerësojnë që ai është një kandidat konsensus”. “Jam mësuar të punoj në ekip, është pjesë e punës sime. Ne po i nisim bisedimet në një mënyrë krejtësisht tjetër”, përfundoi ai.

Udhëheqësi i GERB-it, ish-kryeministri Boiko Borisov, tha të dielën se pas marrjes së mandatit, dy opsione janë të hapura: të bëhet sërish kryeministër ose të propozojë një person "neutral" i cili do të propozonte një "marrëveshje kornizë" që do të pranohej nga të gjithë. partitë, sipas të përditshmes “Dnevnik”. Partia do të ketë shtatë ditë kohë që të përpiqet të arrijë mbështetjen e nevojshme nga pjesa tjetër e formacioneve në mënyrë që qeveria që ajo mbledh të marrë mbështetjen e Parlamentit.

Vetë Radev deklaroi më 21 nëntor se do të detyrohet të thërrasë zgjedhje të parakohshme për mars në rast se të gjitha përpjekjet për të formuar një qeveri dështojnë, megjithëse ai pranoi se zgjedhjet e reja mund të kenë një pjesëmarrje të ulët. Presidenti e qortoi parlamentin bullgar se nuk ka arritur marrëveshje për çështje të tilla si plani i rimëkëmbjes dhe qëndrueshmërisë dhe ligje të tjera të rëndësishme.

Në zgjedhjet e mbajtura më 2 tetor, GERB fitoi me më shumë se 25 për qind të votave, përpara partisë së kryeministrit aktual Kiril Petkov, Ne jemi ende për ndryshim, e cila fitoi 20,2 për qind të votave.

Zgjedhjet u shpallën pas një mocioni besimi të humbur në qershor nga koalicioni i udhëhequr nga Petkovi pas tërheqjes së një prej partnerëve të tij nga qeveria, gjë që bëri që kryeministri, i cili kishte qenë në detyrë për gjysmë viti, të shpallte zgjedhje të parakohshme të katërtat në një vit e gjysmë.

 

( Sipas News 360 )