RTSH 24 Live

Aktualitet

Britania kthen në Shqipëri 23 shqiptarë të rrezikshëm, mes tyre pedofil dhe trafikantë droge

23/06/2022

Britania kthen në Shqipëri 23 shqiptarë të rrezikshëm, mes tyre pedofil dhe trafikantë droge

23 shqiptarë të dënuar për krime të ndryshme si rrëmbim, pedofili dhe trafik droge janë ekstraduar drejt Shqipërisë nga Britania e Madhe. Kthimi i tyre drejt Shqipërisë u bë këtë të enjte në bashkëpunim mes autoriteteve britanike dhe qeverisë shqiptare.

Mes 23 të ekstradimeve në Shqipëri është edhe një i dënuar për pedofili dhe dy të tjerë të dënuar për trafik kokaine.

Për dëbimet ka reaguar edhe Sekretarja e Brendshme Priti Patel, e cila tha se këto persona janë të rrezikshëm dhe kanë dëmtuar vlerat e Britanisë duke shkelur rëndë ligjet e saj.

“Këta individë janë përgjegjës për disa nga krimet më të tmerrshme, duke përfshirë përdhunimin, krimin e dhunshëm dhe shkeljet e rënda të drogës. Ata kanë shkelur ligjet dhe vlerat tona dhe kanë lënë viktimat e tyre të jetojnë me plagët e krimeve që kanë kryer. Kjo Qeveri do të përdorë çdo mjet të disponueshëm për të larguar shtetasit e huaj që kanë kryer krime kundër qytetarëve tanë dhe së fundmi ne kemi paraqitur Aktin e Kufijve për të ndihmuar në përfundimin e ciklit të kërkesave dhe apelimeve të minutës së fundit që mund të vonojnë largimet”, tha ajo.

Muajin e kaluar, 190 shkelës të shtetasve të huaj u larguan nga Mbretëria e Bashkuar drejt vendeve të tyre, mes të cilëve edhe shqiptarë.

/rtsh.al/