RTSH 24 Live

Rajon

Borel takim tradicional me liderët e rajonit: Duam ta bëjmë realitet integrimin progresiv

20/09/2023

Borel takim tradicional me liderët e rajonit: Duam ta bëjmë realitet integrimin progresiv

Përfaqësuesi i Lartë dhe njëherazi zv.presidentin e Komisionit Evropian, Xhosep Borel (o. Josep Borrell) ka zhvilluar mbrëmjen e djeshme (19 shtator) një takim tradicional me gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor të cilët ndodhen në Nju-Jork në kuadër të Samitit të OKB-së.

Me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, Borel bën me dije se sfidat aktuale globale, shtrirja, puna e përbashkët në forume shumëpalëshe dhe reformat, kanë qenë temat kyçe të bisedës mes tyre.

Borel shprehu nevojën për zgjerimin dhe integrimi e Ballkanit Perëndimor në BE.

“Takimi tradicional me gjashtë partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor, anëtarët e ardhshëm të BE-së Ne diskutuam sfidat aktuale globale, shtrirjen, punën e përbashkët në forume shumëpalëshe dhe reformat.

Duke u përgatitur për valën e ardhshme të zgjerimit, ne duam ta bëjmë realitet integrimin progresiv,” shkruan Borel.

/rtsh.al/