RTSH 24 Live

Bota

Bllokada e Putinit në Odesa do të çojë në rritje të çmimeve të ushqimeve, paralajmëron Mbretëria e Bashkuar

25/05/2022

Bllokada e Putinit në Odesa do të çojë në rritje të çmimeve të ushqimeve, paralajmëron Mbretëria e Bashkuar

Bllokada e Odesës dhe porteve të tjera të Ukrainës nga Vladimir Putin do të bëjë që çmimet e ushqimeve bazë të rriten edhe më shumë, paralajmëruan të mërkurën shefat e mbrojtjes britanike shkruan Evening Standard.

Ata theksuan se nuk kishte pasur lëvizje "të rëndësishme" të anijeve tregtare përmes Odesës, një port i madh në Detin e Zi, që nga fillimi i pushtimit të presidentit rus më 24 shkurt.

Paralajmërimi i tyre erdhi vetëm disa orë pasi ambasadori i Ukrainës në Londër u duk se zbuloi se vendi i tij dhe Britania e Madhe kanë diskutuar se anijet e Marinës Mbretërore do të vendoseshin për të krijuar një korridor të sigurt përmes Detit të Zi për anijet e mallrave.

Shefat botërorë të ushqimit kanë paralajmëruar se miliona njerëz do përballen me urinë nëse eksportet e drithërave nga Ukraina nuk rifillojnë.

Në konferencën e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes në Londër tha: “Nuk ka pasur asnjë aktivitet të rëndësishëm të transportit tregtar brenda ose jashtë Odessa që nga fillimi i luftës.

“Bllokada e mëvonshme detare e porteve kryesore të Detit të Zi nga Rusia ka penguar industrinë e transportit tregtar nga operimi në zonë.

“Mekanizmat e eksportit tokësor të Ukrainës nuk kanë gjasa të zëvendësojnë këtë mungesë në kapacitetin e transportit detar të shkaktuar nga bllokada ruse.

"Si rezultat, furnizime të konsiderueshme të grurit ukrainas mbeten në magazinë të pamundshme për t'u eksportuar."

Ai shtoi: “Lufta tashmë ka vendosur presion indirekt mbi çmimet globale të grurit.

“Ndërsa kërcënimi i bllokadës detare të Rusisë vazhdon të pengojë aksesin nga transporti tregtar në portet ukrainase, mungesat e furnizimit që rezultojnë do të rrisin më tej çmimin e shumë produkteve bazë”.

Mbretëria e Bashkuar është e përfshirë në bisedimet me aleatët për krijimin e një koalicioni të të gatshëm për të hapur portet në Ukrainë për eksportet e grurit brenda javësh për të parandaluar që miliona njerëz, veçanërisht në botën në zhvillim, të vdesin nga uria.

Qëllimi është të krijohet një korridor i sigurt nga Odesa në Detin e Zi dhe ndoshta porte të tjera në Bosfor, në mënyrë që anijet me grurë të mund të arrijnë në Mesdhe.

Operacioni do të përfshinte heqjen e minave në det, duke mbrojtur portin historik të Odesa-s në jug të Ukrainës nga sulmi rus për të lejuar anijet të arrijnë atë.

Megjithatë, zoti Putin ka refuzuar të garantojë se ai nuk do të përdorte një operacion të tillë çminimi për të kërkuar të nisë një sulm detar në përpjekje për të kapur qytetin.

Pra, korridori i sigurt duhet të mbrohet në mënyrë që ai të funksionojë dhe operatorët e anijeve të mallrave të mund të marrin sigurim.

I pyetur në Desk News të TalkTV nëse bisedimet e koalicionit të vullnetit përfshinin thyerjen e bllokadës ruse duke përdorur anijet e Marinës Mbretërore dhe me forcë nëse është e nevojshme, ambasadori i Ukrainës në Londër Vadym Prystaiko tha: "Kjo është njëra anë, dhe ju". ke të drejtë, ne po e bëjmë këtë bisedë.

“Por gjithashtu ishte minuar shumë. I gjithë Deti i Zi, veçanërisht afër Ukrainës, është shumë i minuar dhe është shumë i rrezikshëm për detarët. Pra, ne gjithashtu duhet ta çminojmë këtë. Ky është një tjetër bisedë që kemi edhe me qeverinë tuaj dhe po përgatitemi nga pikëpamja e pajisjeve. Ne kemi nevojë për anije. Ne po i blejmë ato. Ka gjithë bisedën e gjatë se si ta bëjmë atë.”

Por nuk është aspak e qartë nëse një korridor i sigurt mund të krijohej pa pëlqimin e Kremlinit dhe se ai mund të kërkojë një lehtësim të sanksioneve në këmbim.

Rusia nuk po vendos një bllokadë fizike në portet e Ukrainës, por po e bën këtë me kërcënimin e sulmeve me raketa nga Sevastopoli dhe Krimea, sipas zyrtarëve perëndimorë.

Duke folur me prezantuesin Tom Newton Dunn, z. Prystaiko pranoi gjithashtu se trupat ruse kanë filluar të shtyjnë forcat e Ukrainës në zonat e rajonit lindor të Ukrainës Donbas tani për shkak të numrit të madh të trupave që Kremlini po hedh në sulme.

"Ata kanë grumbulluar forca të mjaftueshme për të arritur në nivel lokal disa nga qëllimet e tyre," tha ai.

"Dhe përsëri, Mariupol, pasi arritën që më në fund pas muajsh e muajsh luftimesh në këtë zonë shumë të vogël të çlironin disa nga forcat, ata gjithashtu dërguan disa nga trupat në veri të përforcuar në pozicionin e tyre atje."

Ai shtoi: “Shpresojmë që së shpejti të kthehen dhe të kthehen në shtëpi. Por këta ju e dini, po hedhin gjithnjë e më shumë ushtar, ky është halli ku ushtarët tanë luftojnë me guxim me ta. Ne filluam të merrnim gjithnjë e më shumë municion, por rusët hodhën kaq shumë prej tyre. Dhe nuk e dija se sa kohë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë.”

Ndërkohë, shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen akuzoi Rusinë për përdorimin e furnizimeve ushqimore si armë.

“Në Ukrainën e pushtuar nga Rusia, ushtria e Kremlinit po konfiskon rezervat e grurit dhe makineritë...Dhe luftanijet ruse në Detin e Zi po bllokojnë anijet ukrainase plot me grurë dhe fara luledielli,” tha ajo, duke folur në Davos, Zvicër.

Guvernatori i Bankës së Anglisë, Andrew Bailey, foli për një

paralajmërim "apokaliptik" në fillim të këtij muaji në lidhje me rreziqet e mungesës së ushqimit.

Ai foli pasi David Beasley, kreu i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara, iu lut presidentit rus të hiqte bllokadën e porteve të Detit të Zi.

"Miliona njerëz në mbarë botën do të vdesin sepse këto porte po bllokohen," tha ai.

Ai shpjegoi se Odesa dhe portet e tjera duhej të hapeshin brenda dy muajve të ardhshëm për të shmangur katastrofën për ekonominë e Ukrainës, e cila është shumë e përqendruar në bujqësi, duke llogaritur së fundmi pak më shumë se 40 për qind të eksporteve të saj.

Vjelja e grurit në vend pritet për rreth pesë deri në gjashtë javë dhe besohet se kapaciteti i vogël i silosit është i disponueshëm për shkak të konfliktit.

Ukraina është ndër pesë eksportuesit kryesorë globalë për disa produkte jetike bujqësore, duke përfshirë misrin, grurin dhe elbin, sipas qeverisë amerikane, si dhe është eksportuesi kryesor i vajit të lulediellit dhe miellit. (Sipas Evening Standard )