RTSH 24 Live

Bota

Biden do të fokusohet tek viktimat e uraganit në Florida,  jo tek politika

05/10/2022

Biden do të fokusohet tek viktimat e uraganit në Florida,  jo tek politika

Presidenti Joe Biden do të vizitojë Floridën e shkatërruar nga uragani me një premtim se qeveritë federale, shtetërore dhe lokale do të punojnë për të ndihmuar në rindërtimin e shtëpive, bizneseve dhe jetëve, duke e lënë politikën në heshtje për momentin për t'u fokusuar tek ata në nevojë, shkruan Associated Press.

Uragani Ian ka rezultuar në të paktën 84 persona të vdekur, përfshirë 75 në Florida, teksa qindra mijëra njerëz presin që energjia të rikthehet. Biden planifikoi të takohej të mërkurën me banorët dhe pronarët e bizneseve të vogla në Fort Myers, Florida dhe të falënderojë zyrtarët qeveritarë që ofrojnë ndihmë emergjente dhe heqjen e mbeturinave.

Me zgjedhjet afatmesme vetëm një muaj larg, kriza kishte potencialin të bashkonte rivalët politikë në kauzë të përbashkët të paktën për një kohë. Erërat me shpejtësi 150 mph të Ian-it dhe stuhia ndëshkuese javën e kaluar e ndërprenë energjinë për 2.6 milionë banorë në Florida. Shumë prej tyre në këtë shtet nuk janë në gjendje të kenë akses në ushqim dhe ujë.

Bashkë me Biden në Florida do të jenë dy nga kritikët e tij më të shquar republikanë: guvernatori i Floridës Ron DeSantis dhe senatori Rick Scott, sipas Shtëpisë së Bardhë dhe zëdhënësit të Scott. Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, sugjeroi të martën se do të ishte e papërshtatshme që ata të fokusoheshin në dallimet politike.

"Do të ketë shumë kohë, shumë kohë, për të diskutuar dallimet midis presidentit dhe guvernatorit - por tani nuk është koha," u tha Jean-Pierre gazetarëve në një konferencë në Shtëpinë e Bardhë. “Kur bëhet fjalë për ofrimin dhe sigurimin që njerëzit e Floridës të kenë atë që u nevojitet, veçanërisht pas uraganit Ian, ne jemi një. Ne po punojmë si një.”

Biden zakonisht pret të vizitojë skenën e një fatkeqësie natyrore, për të siguruar që prania e tij dhe flota e automjeteve që e shoqërojnë nuk do të pengojnë përpjekjet e shpëtimit.

Para se të godiste stuhia, presidenti kishte ndërmend të vizitonte qytetet e Floridës, Orlando dhe Fort Lauderdale javën e kaluar, ku ai planifikoi të theksonte përpjekjet e tij për të forcuar Sigurimet Sociale dhe Medicaid. Biden e ka akuzuar Scottin se dëshiron t'i japë fund të dy programeve duke propozuar që ligjet federale të skadojnë çdo pesë vjet, megjithëse senatori nga Florida ka thënë se dëshiron të ruajë programet.

Biden dhe DeSantis kanë pasur një mori dallimesh në vitet e fundit mbi mënyrën e luftimit të COVID-19, politikës së imigracionit dhe më shumë. Javët e fundit, ata u grindën për vendimin e guvernatorit për të futur emigrantët në avionë ose autobusë drejt bastioneve demokratike, një praktikë që Biden e ka quajtur "të pamatur".

Uragani ndryshoi qëllimin dhe tonin e udhëtimit të parë të Biden në Florida këtë vit.

DeSantis konfirmoi të martën se do të takohej me Biden në zonën e uraganit dhe ai vlerësoi Agjencinë Federale të Menaxhimit të Emergjencave të administratës për shpalljen e një emergjence përpara se Ian të arrinte në tokë.

"Kjo ishte e madhe sepse të gjithë ishin me avull të plotë përpara. Ata e dinin se kishin aftësinë për ta bërë këtë," tha DeSantis. "Ne e vlerësojmë atë. Mendoj se FEMA ka punuar shumë mirë me shtetin dhe lokalin.”

Mesazhi i Shtëpisë së Bardhë për unitetin dypartiak shënon një ndryshim nga paraardhësi i Biden, Donald Trump, i cili herë pas here kërcënoi se do të ndalonte ndihmën për zyrtarët demokratë që e kritikuan atë, përfshirë qeveritarët. Gavin Newsom nga Kalifornia dhe Andrew Cuomo nga Nju Jorku. Herë të tjera, Trump dukej i pandjeshëm ose i ngathët në përgjigjen e tij ndaj vuajtjeve të njerëzve. ( Marrë nga Associated Press )