RTSH 24 Live

Filma

Berlinale 2023/ Starton sot festivali i filmit të Berlinit

16/02/2023

Berlinale 2023/ Starton sot festivali i filmit të Berlinit

Pas dy vitesh kufizime pandemike, Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Berlin më në fund kthehet në formatin e tij të rregullt. I konsideruar si më politik nga të gjitha festivalet kryesore të filmit, Berlinale e këtij viti synon të shprehë solidaritetin e saj me popullin e Ukrainës dhe Iranit, të cilët po luftojnë pushtimin dhe për të drejtat e tyre njerëzore. Rreth 300 filma do të shfaqen në seksione të ndryshme të festivalit nga 16-26 shkurt.

Ikonat që do të kalojnë në tapetin e kuq të tij këtë vit do të jenë emra si Sean Penn, Steven  Spielberg dhe Anne Hathaway etj. I lindur në një qytet të ndarë në vijën e parë të Luftës së Ftohtë, Festivali i Filmit në Berlin ka pasur gjithmonë një fokus politik dhe kjo përkon me përvjetorin e parë të pushtimit rus të Ukrainës dhe anti-protestat e qeverisë në Iran.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy do të flasë në gala-n e natës së hapjes me lidhje video. Ka disa filma të fokusuar në Ukrainë dhe Iran në program, duke përfshirë "Superfuqi", profilin e Sean Penn dhe Aaron Kaufman të Zelenskiy, i cili u filmua ndërsa tanket ruse rrotulloheshin përtej kufirit.

Festivali do të shohë aktoren Fan Bingbing të kthehet në ekranin e madh në "Green Night", historia e dy grave të detyruara të mbështeten te vetja në botën e krimit të Seulit.

/rtsh.al/