RTSH 24 Live

Kosova

BBC artikull për situatën në veri të Kosovës; Vendimi për targat solli përplasje, KFOR do ndërhynte nëse rrezikohej stabiliteti

01/08/2022

BBC artikull për situatën në veri të Kosovës; Vendimi për targat solli përplasje, KFOR do ndërhynte nëse rrezikohej stabiliteti

Situata në veri të Kosovës ka bërë jehonë në mediat e huaja. BBC ka publikuar një artikull për situatën mes Serbisë dhe Kosovës dhe vendimit të kësaj të fundit për vendosjen e reciproritetit për targat dhe letërnjoftimet serbe, vendim ky që u shty me një muaj, deri në 1 shtator pas konsultimeve të Kryeministrit Albin Kurti me SHBA dhe BE.

“Qeveria e Kosovës ka shtyrë zbatimin e rregullave të reja që do t'i detyronin njerëzit në zonat me shumicë etnike serbe të ndërrojnë targat e tyre të makinave të lëshuara nga Serbia me ato të Kosovës. Rregullat do të hynin në fuqi në mesnatën e së hënës. Por të dielën serbët etnikë në veri bllokuan rrugët dhe njerëz të armatosur qëlluan me armë në shenjë proteste. Zbatimi i rregullave është shtyrë për një muaj pas konsultimeve me SHBA-në dhe BE-në.

Kosova shpalli në mënyrë të njëanshme pavarësinë nga Serbia në shkurt 2008, gati një dekadë pasi u shkëput pas një lufte të përgjakshme që pa NATO-n të bombardonte Serbinë. Marrëdhëniet mes banorëve serbë dhe kryesisht shqiptarë ishin të acaruara prej vitesh. Ajo është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet kryesore të Bashkimit Evropian, por Serbia, e mbështetur nga aleati i saj Rusia, refuzon ta bëjë këtë, ashtu si shumica e serbëve etnikë brenda Kosovës. Rreth 50,000 njerëz që jetojnë në zonat me shumicë serbe të veriut përdorin targa të lëshuara nga autoritetet serbe dhe refuzojnë të njohin institucionet e Kosovës.

Vendimi i qeverisë së Kosovës për të vendosur rregulla të reja, duke përfshirë zëvendësimin e targave serbe me ato kosovare, çoi në përplasje. NATO e përshkroi situatën si "të tensionuar" pasi qindra serbë etnikë parkuan kamionë, cisterna dhe automjete të tjera pranë dy pikave kryesore kufitare me Serbinë në shenjë proteste ndaj rregullave të reja, duke detyruar policinë të mbyllë dy vendkalimet. Misioni i udhëhequr nga aleanca në Kosovë, Kfor, tha se ishte i përgatitur të ndërhynte "nëse rrezikohet stabiliteti"”, thuhet në artikull.

BBC ndalet dhe te situata e tensionuar në veri, ku siç theksohet dhe në artikull, ka patur të shtëna me armë zjarri por nuk ka patur të plagosur.

“Pati gjithashtu raportime për të shtëna nga njerëz të armatosur, megjithëse policia e Kosovës tha se nuk kishte marrë raporte për ndonjë të lënduar. Rritja e tensioneve çoi në konsultime me ambasadorët e SHBA dhe BE. Ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier tha se i kërkoi qeverisë së Kosovës që të shtyjë zbatimin e vendimit të targave për 30 ditë "sepse duket se ka pasur keqinformim dhe keqkuptim rreth vendimit". Kosova më pas ra dakord të shtyjë rregullat e reja për 30 ditë”, thuhet më tej në artikull.

/rtsh.al/