RTSH 24 Live

Politikë

Basha: Vettingu i politikanëve, e vetmja mënyrë për të pastruar politikën

26/01/2022

Basha: Vettingu i politikanëve, e vetmja mënyrë për të pastruar politikën

Nga Korça, kryetari i PD Lulzim Basha, u ndal edhe njëherë te vettingu i politikanëve, si e vetmja mënyrë për të pastruar politikën. Sipas tij, krerët e disa institucioneve kushtetuese, ku përfshihen edhe kryeministri, Presidenti e Kryetari i Kuvendit, duhet t'i nënshtrohen një kontrolli të imtësishëm, të justifikojnë pasuritë e tyre dhe ata që e kanë marrë pushtetin me ndihmën e botës së krimit, sipas Bashës, “duhet të shkojnë në burg”.

"Qeveria po ndërton skena për ta rrënuar fermerin shqiptar. Po e mbushin tregun me prodhime të favorizuara e të kamufluara. Ndërkohë që fermat e shqiptarëve po shkretohen dhe impakti më i parë është në treg. Nuk ka treg, njësoj si para 32 vitesh. Nuk ka ekonomi dhe kur s'ka ekonomi nuk ka punësim, nuk ka shpresë. Edhe ne si PD kemi bërë gabime, duke mos e hapur trasenë. Çdo gjë vjen nga shpërfytyrimi i politikës që ka humbu fytyrën njerëzore. Hapni mediat e shihni si ka një garë të shfrenuar për protagonizëm, tre njerëz që nuk i ndahen për 30 vite karriges së pushtetit. Politikë pa fytyrë njerëzore. Detyra kryesore e këtyre institucioneve është të garantojnë ekonominë e vendit. Këto plagë që janë bërë kaq të thella në trupin e Shqipërisë, nuk luftohen me fjalë por duan veprim të menjëhershëm. Duhet t'i kthejmë politikës fytyrën njerëzore, përmes vetingut të politikanëve. Politika duhet të ndahet nga krimi, duhet të kemi politikanë që votohen dhe hiqen nga qytetarët. Krerët e disa institucioneve kushtetuese duhet t'i nënshtrohen një kontrolli të imtësishëm, të justifikojnë pasuritë e tyre dhje secili duhet të jetë i prekshëm, i largueshëm nga zyra dhe u dënueshëm e burg nëse vërtetohet se atë institucion e ka marrë me ndihmën e botës së krimit", tha Basha.

Sipas tij, Betrisha, Rama dhe Meta, janë kthyer në '3 aktorë' të një drame që po rëndon mbi kurrizin e shqiptarëve.

"Janë kthyer në 3 aktorë në një film tragji-komedi, një dramë që rëndon mbi kurrizin e shqiptarëve. Pse bëhet gjithë ky teatër? Për të maskuar një tjetër dramë të madhe, institucionet e kapura që janë vënë në shërbim të një grupi njerëzish. Duan të na çojnë pas e të asgjësojnë të vetmen shpresë për shqiptarët për ndryshim dhe për të bërë këtë nuk kursejnë asgjë kundër demokratëve, duke shkuar edhe më tej se kundërshtarët politikë me gjuhën e urrejtjes, dhunën fizike, sharjet. Fokusi duhej të ishte tjetërkund. Nuk tërhiqem sepse sharjet, fyerjet që i bëjnë për të na ulin kokat, le t'i bëjnë 100-fish, më të fortë më bëjnë, më të vendosur", u shpreh ai.

Edhe një herë Basha i shtriu dorën demokratëve që iu bashkuan Berishës, ku tha: "Dora jonë është  e shtrirë, zemra jonë është e hapur për të ecur bashkë në rrugën drejt së ardhmes".