RTSH 24 Live

Kuriozitete

Baloni gjigand që do të dërgojë njerëzit në hapesirë, sfida më e re e turizmit

20/11/2022

Baloni gjigand që do të dërgojë njerëzit në hapesirë, sfida më e re e turizmit

Kapsula e specializuar do të lëshojë pasagjerët në stratosferë nga viti 2024 me një kosto prej 125,000 dollarë. Florida Space Perspective ka blerë një anije transporti 292 këmbë të gjatë nga një kompani ndërtimi anijesh në LA. Ajo do ta kthejë anijen në një 'port hapësinor detar' për fluturimet luksoze në hapësirë për njerëzit në bordin e kapsulës së saj të Neptunit Hapësinor.

Balonat hapësinore të madhësisë së stadiumit të futbollit do të transportojnë kapsulën rrethore nëpër hapësirë. Ai do të kryejë fluturimet e para të klientëve në 2024 dhe një tjetër vitin e ardhshëm, me bileta me çmim 125,000 dollarë. Një kompani hapësinore amerikane që synon të dërgojë turistë në hapësirë ​​duke përdorur balona masive tani po blen anije për t'i kthyer ato në "porte hapësinore lundruese".

Anija, e quajtur MS Voyager, do të bëhet 'porti hapësinor detar' i parë në botë për fluturimet njerëzore në hapësirë ​​ dhe i pari në një flotë të planifikuar globale të operuar nga Space Perspective.

Flota e anijeve të transportit do të presë lëshimet e Space Neptune, kapsula luksoze e pasagjerëve të kompanisë që do të transportohet në hapësirë ​​nga një tullumbace e fryrë e madhësisë së stadiumit të futbollit.

Space Perspective aktualisht po shet fluturime në kapsulat e saj të Neptunit të Hapësirës për 125,000 dollarë që do t'u dhurojnë turistëve udhëtime të sigurta dhe të qëndrueshme në skajet e hapësirës dhe pamje 'të çmendura' të Tokës.

Pasagjerët do të jenë në gjendje të shijojnë pamjet 360 gradë të Tokës ndërsa janë brenda kapsulës e cila vjen e kompletuar me një banjë, bar dhe Wi-Fi në bord.

Duke nisur nga viti 2024, çdo kapsulë do të marrë deri në tetë të ftuar në stratosferë, rreth 100,000 këmbë (19 milje) mbi sipërfaqen e planetit tonë për një udhëtim që zgjat gjashtë orë.

MS Voyager do të jetë një nga flotë anijet që do të veprojnë si një pikënisje për Neptunin Hapësinor, një kapsulë luksoze pasagjerësh që do të transportohet në hapësirë ​​nga një tullumbace e madhe e fryrë.

Sipas firmës, portet hapësinore detare krijojnë kushte ideale të nisjes pasi të lëshohen, balonat hapësinore mund të lëvizin me erën e detit.

Emri Voyager është një homazh për misionin e Sondave Hapësinore Voyager 1, i cili, me kërkesë të astronomit Carl Sagan, bëri një foto të Tokës nga i gjithë sistemi diellor më 14 shkurt 1990. Fluturimet hapësinore për vitin 2024 janë shitur, por klientët mund të rezervojnë ende vendet e tyre tani për vitin 2025. Blerësit duhet të hedhin një depozitë prej 1000 dollarësh përpara dhe të paguajnë pjesën tjetër më vonë.  Space Perspective udhëhiqet nga ekipi i bashkëshortëve Taber MacCallum dhe Jane Poynter, të cilët themeluan firmën në 2019.

/rtsh.al/