RTSH 24 Live

Filma

Bafta 2023/ Çmimet e kinemasë angleze

19/02/2023

Bafta 2023/ Çmimet e kinemasë angleze

Në Britanine e Madhe, Bafta është ceremonia më prestigjioze e çmimeve të filmit dhe shpesh mund të japin treguesin më të besueshëm se kush mund të triumfojë përfundimisht në Oscar. Edicioni i 76 të Akademisë Britanike të Filmit , të njohura edhe si BAFTA, do të mbahet sot më 19 shkurt 2023, duke nderuar filmat më të mirë kombëtarë dhe të huaj. Ajo do të mbahet në Royal Festival Hall brenda Southbank Center të Londrës.

Filmi All Quiet On The Western Front në Netflix kryeson nominimet. Epika e Luftës së Parë Botërore e vlerësuar nga kritikët është një përshtatje e re në ekran e romanit të vitit 1928 nga Erich Maria Remarque. Banshees of Inisherin dhe Everything Everywhere All At Once kanë nga 10 nominime secila, me Elvisin që ndjek me nëntë.

Të nominuar si Viola Davis, Colin Farrell, Ana de Armas, Paul Mescal dhe Cate Blanchett do të jenë ndër të pranishmit në Royal Festival Hall të Londrës. Krahas Golden Globes dhe SAG Awards, Baftas është një nga ngjarjet më të profilit të lartë të sezonit të çmimeve të filmit, i cili kulmon me Oscars në mars.

Të nominuarit kryesorë për Bafta

14 - All Quiet On The Western Front

10 - Everything Everywhere All At Once and The Banshees of Inisherin

9 - Elvis

5 - Tár

4 - Aftersun, The Batman, Top Gun: Maverick, The Whale and Good Luck to You, Leo Grande

/rtsh.al/