RTSH 24 Live

Kuriozitete

Avionët me ngjyrat më të mahnitshme në botë

11/03/2023

Avionët me ngjyrat më të mahnitshme në botë

Avionët mund të jenë kryevepra të vërteta artistike, falë ngjyrave të pabesueshme të personalizuara që zbukurojnë sipërfaqen e tyre të jashtme. Çdo avion është një vepër arti në vetvete, e krijuar për të komunikuar një ide ose për të reklamuar një markë.  

A380 ANA 'Flying Honu'- Airbus A380 është një aeroplan i madh me trup të gjerë i zhvilluar dhe prodhuar nga Airbus. Këtu shohim ANA A380 'Flying Honu' i pikturuar me një breshke deti.

Nok Air Boeing 737-800- Nok Air është një linjë ajrore me kosto të ulët Thai, me seli në Aeroportin Ndërkombëtar Don Mueang në Bangkok. Pjesët e jashtme të avionit të kësaj kompanie ajrore janë të lyera që t'i ngjajnë zogjve shumëngjyrëshe, veçanërisht pjesa e përparme që përfaqëson sqepin e një zogu. Në fakt, "Nok" do të thotë "zog" në Thai.

Eurofighter Typhoon - Taktisches Luftwaffengeschwader 74- Avioni luftarak Eurofighter Typhoon gjerman të Taktisches Luftwaffengeschwader 74 në "Tiger Meet" në 2014. Shoqata e Tigrave të NATO-s u krijua për të promovuar solidaritetin midis forcave ajrore të NATO-s. Takimet e Tiger janë një mundësi për forcat ajrore të NATO-s për të shkëmbyer ide dhe përvoja. Avionët e NATO-s shpesh janë të lyer me ngjyra të ndezura me vija tigri.

Sukhoi Su-57- Sukhoi Su-57 është një avion luftarak me shumë role i prodhuar nga Rusia në vitin 2010 dhe hyri në shërbim në Forcat Hapësinore Ruse duke filluar nga viti 2020. Në foto një prototip i Sukhoi Su-57 Felon i marrë gjatë fluturimit në vitin 2019.

Mil Mi-24 "Tigri i huaj"- Duke vazhduar me avionët e Shoqatës së Tigerëve të NATO-s, këtu është një Mil Mi-24 çek "Tigri i huaj" nga skuadra e 221-të e helikopterëve, në "Tiger Meet" në 2016.

Super Étendard - Flottille 11F- Avioni i tretë dhe i fundit i Asociacionit Tiger të NATO-s në këtë listë, një Flottille e Marinës Franceze 11F Super Étendard gjatë një "Tiger Meet" në 2007.

Boeing 777-300ER, B-16722- EVA Airways Corporation, nga e cila "EVA" qëndron për Evergreen Airways, është një nga dy linjat ajrore më të mëdha në Tajvan. Boeing 777-300ER, B-16722 me veshjen kushtuar Hello Kitty.

Pokemon Jet- Avionët "Pokémon Jets" të All Nippon Airways, Mars 2006.

ANA Marine Jumbo Jr- Këtu është një tjetër avion i All Nippon Airways, një ANA Marine Jumbo Jr. në Aeroportin Takamatsu.

ANA Boeing 777 - Avioni i tretë dhe i fundit i All Nippon Airways është një Boeing 777 në ngjyrën e Star Wars BB-8.

WestJet Boeing 737-8CT C-GWSZ- WestJet "Magic Plane 1" përmban një reklamë të Walt Disney World me temë "Magjistari Mickey" citon stylemania.

/rtsh.al/