RTSH 24 Live

Kosovë

Asambleja e OKB/ Osmani: Roli i SHBA, kyç për përfundimin e dialogut Prishtinë-Beograd

19/09/2023

Asambleja e OKB/ Osmani: Roli i SHBA, kyç për përfundimin e dialogut Prishtinë-Beograd

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka qenë në fokus të takimeve të zhvilluara në Nju Jork (New York) nga Presidentja Vjosa Osmani me nënsekretarin e Departamentit të Mbrojtjes të ShBA-së, Derek Kollet (Chollet) dhe të dërguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Eskobar (Escobar).

Me një postim në rrjetet sociale, Osmani deklaroi se roli i shteteve të Bashkuara të Amerikës është kyç për përfundimin e dialogut, ndërsa është ndalur më tej te rëndësia e qasjes parimore ndaj zbatimit të marrëveshjeve.

”Me Chollet dhe Escobar diskutuam zhvillimet në dialog. Theksova rëndësinë e një qasjeje parimore për zbatimin e plotë dhe të balancuar të marrëveshjeve dhe se roli i SHBA-ve është kyç për të përfunduar me sukses procesin, duke i hapur rrugën njohjes reciproke”, shkroi Osmani.

Takimi i nivelit të lartë mes Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit serb, Aleksandër Vuçiq (Aleksandar Vucic) më 14 shtator, nën ndërmjetësimin e BE-së, përfundoi pa prodhuar rezultate pozitive.

Kurti dhe Vuçiq, akuzuan njëri-tjetrin për mungesën e rezultateve nga takimi. Kurti tha se "kushtëzimi i Serbisë" për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe "ishte shndërruar në qëndrim të të dërguarve të BE-së". Ndëra Vuçiq u shpreh se Kurti i shmangej themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

/rtsh.al/