RTSH 24 Live

Aktualiteti

Arrestohet në Janinë i shumëkërkuari Laert Haxhiu

23/05/2023

Arrestohet në Janinë i shumëkërkuari Laert Haxhiu

Arrestohet në Janinë i shumëkërkuari Laert Haxhiu i dënuar me 18 vite burg për masakrën në Lushnje të 11 tetorit 2017 ku mbetën të vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, por u shpëtoi shënjestra, Xhulio Shkurti.

Sipas policisë Haxhiu jetonte në Janinë me leje qendrimi greke të falsifikuar.

Operacioni u kodua “Eksponenti”.

“Në kuadër të këtij operacioni, në Janinë, nga policia greke është bërë e mundur kapja dhe arrestimi me qëllim ekstradimin e shtetasit shqiptar shumë të kërkuar Laert Haxhiu, 31 vjeç, lindur në Lushnjë. Ky shtetas u kap me leje qendrimi greke të falsifikuar, me emrin M. A., 32 vjeç.”

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Lushnjë, në vitin 2017, e kishte dënuar këtë shtetas me 18 vjet burgim, për veprat penale “Vrasja në rrethana cilësuese”, mbetur në tentativë dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”.

Nisin procedurat për ekstradimin e tij.

/rtsh.al/