RTSH 24 Live

Politikë

Ambasadorja Kim: Jeni lodhur nga “spin doktorët”? Ja çfarë thotë Uashingtoni zyrtar

12/01/2022

Ambasadorja Kim: Jeni lodhur nga “spin doktorët”? Ja çfarë thotë Uashingtoni zyrtar

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka reaguar pas intervistës së zv.ndihmës sekretarit të Shtetit, Gabriel Escobar, për Zërin e Amerikës. Ajo ka shpërndarë në rrjetet sociale intervistën e tij, ku bëhet i qartë mendimi që ka SHBA për Sali Berishën. Në postimin e saj, ambasadorja kërkon që shqiptarët ta gjykojnë vetë komentin e zyrtarit të lartë amerikan, lidhur me protestën e 8 janarit, por edhe zhvillimet më të fundit në selinë e PD-së.

“Jeni lodhur nga “spin doktorët”(propagandistët e marrëdhënieve me publikun)? Gjykojeni vetë. Ja çfarë tha në të vërtetë zëvendës ndihmës sekretari Escobar. Ai diskutoi gjithashtu integrimin ekonomik rajonal (përfshirë Ballkanin e Hapur dhe Procesin e Berlinit), Kosovë-Serbi, etj,”-shkruan në postimin e saj ambasadorja Kim, ndërsa ka publikuar dhe liknun e intervistës.

Postimi i ambasadores Yuri Kim në anglisht