RTSH 24 Live

Kuriozitete

6 Shenja të Heshtura që tregojnë se duhet të lëvizni  më shumë

29/04/2021

6 Shenja të Heshtura që tregojnë se duhet të lëvizni  më shumë

6 Shenja të Heshtura që tregojnë se duhet të lëvizni  më shumë

Sipas Statistikave të Kanadasë , vetëm 1 në 5 njerëz bën mjaftueshëm aktivitet fizik çdo ditë. Problemi  duket që është e vështirë të thuash nëse je  aktiv afërsisht 20% apo jo — nëse nuk di se çfarë të kërkosh. Këtu janë disa shenja treguese që duhet të lëvizni më shumë.

Ndihesh i lodhur
Ndiheni letargjik dhe të lodhur gjatë gjithë kohës ? Megjithëse mund të jetë gjithçka që ju pëlqen të bëni, qëndrimi  për periudha të gjata kohore në fakt mund të thithë energjinë tuaj edhe më tej. Angazhimi në një aktivitet fizik që nxit zemrën, nga ana tjetër, mund t'ju japë çlirimin e energjisë që ju nevojitet për të marrë përmes listës tuaj të përditshme të detyrave.

Ju keni vështirësi të menaxhoni me stresin
Nëse vazhdimisht ndiheni të mbingarkuar dhe të tronditur, provoni të shtoni aktivitet fizik në regjimin tuaj ditor. Studime të shumëfishta kanë demonstruar përfitimet stresuese të aktivitetit fizik. Në mënyrë të veçantë, aktiviteti fizik nxit çlirimin e neurotransmetuesve si serotonina dhe dopamina, dhe ul nivelet e kortizolit që pompon përmes trupit tuaj.
Mos humbisni këto ide të tjera të kujdesit për veten që mund t'ju ndihmojnë të gjeni rehatinë tuaj shpirtëtore.

Ju nuk jeni duke fjetur mirë
Përpjekjet për të fjetur , apo mos fjetja fare? Para se të merrni ndihmë për gjumë, provoni aktivitetin fizik. Shpenzimi  i 150 minutave të rekomanduara javore të aktivitetit fizik e parandalon trupin dhe mendjen tuaj për një gjumë të qetë .
Gjeni 19 zakone të tjera ditore për një gjumë më të mirë të natës .
Ju vuani nga nyjet e ngurta
Ndoshta çuditërisht, një dhimbje e shpinës dhe gjunjë të ngurtë në të vërtetë mund të jenë shenja të heshtura që ju duhet të ushtroni më shumë, jo më pak. Pasiviteti mund ta përkeqësojë dhimbjen e kyçeve, ndërsa aktiviteti i rregullt mund të ndihmojë trupin tuaj të largojë dhembjet e bezdisshme duke përmirësuar forcën dhe qëndrueshmërinë e muskujve, kockave dhe nyjeve tuaja.
Shikoni pesë nga ushtrimet më të mira për të moshuarit

Keni problem të përqendroheni
Kurimi për mjegullën e trurit mund të jetë i thjeshtë si ushtrimi i rregullt. Sipas hulumtimit të botuar në Harvard Medical School's Men's Health Watch , kur lëviz më shumë, truri lëshon një kimikat të quajtur faktor neurotrofik i rrjedhur nga truri (BDNF) i cili mund të rrisë kujtesën , mprehtësinë mendore dhe përqendrimin.
Shpesh jeni në ankth
Vazhdimisht ndiheni të tensionuar dhe të shqetësuar? Aktiviteti fizik me intensitet më të lartë mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të shuar ato ndjenja ankthi. Marrja rregullisht e zemrës tuaj duke pompuar, çliron hormone të mira në trurin tuaj dhe zvogëlon reagimin imunitar të trupit tuaj ndaj stresit, i cili mund të lehtësojë simptomat e ankthit . Si një bonus i shtuar, rritja e temperaturës së trupit që shoqëron një aktivitet të fuqishëm mund të ketë gjithashtu një efekt qetësues.
Tani që i dini shenjat që ju duhet të ushtroni më shumë, zbuloni se çfarë ndodh me trupin tuaj kur filloni të ecni 10,000 hapa në ditë. (A.Çejku)