RTSH 24 Live

Teknologji

5 muaj në hapësirë, ekuipazhi SpaceX i NASA-s kthehet i sigurt në Tokë

12/03/2023

5 muaj në hapësirë, ekuipazhi SpaceX i NASA-s kthehet i sigurt në Tokë

Ekuipazhi ndërkombëtar prej katër anëtarësh i SpaceX u kthye me sukses në Tokë pasi kaloi mbi pesë muaj në hapësirë, tha të dielën agjencia amerikane e hapësirës NASA. Anija kozmike e Crew-5 Dragon u ul në brigjet e Tampa, Florida pasi kaloi 157 ditë në orbitë.

“Astronautët e NASA-s, Nicole Mann dhe Josh Cassada, së bashku me astronautin e JAXA (Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore) Koichi Wakata dhe kozmonauten e Roscosmos Anna Kikina, u kthyen në Tokë përmes uljes me parashutë në orën 21:02 me orën lokale. Mirë se erdhët në shtëpi, Ekuipazhi-5! Ky ekuipazh ndërkombëtar ka kryer eksperimente kritike shkencore dhe demonstrime teknologjike në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor që do të na ndihmojë të përgatitemi për misionet e ardhshme në hapësirën e thellë dhe të hapim rrugën për kthimin tonë në Hënë”, tha administratori i NASA-s Bill Nelson.

Astronautët udhëtuan 66,577,531 milje gjatë misionit të tyre, kaluan 156,5 ditë në stacionin hapësinor dhe morën të dhëna për 2,512 orbita rreth Tokës.

/rtsh/