RTSH 24 Live

Lifestyle

5 mënyra për të forcuar sistemin imunitar në dimër

06/12/2022

5 mënyra për të forcuar sistemin imunitar në dimër

Ka pesë mënyra të thjeshta për të forcuar sistemin tuaj imunitar në mënyrë natyrale, të cilat do të ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve normale që shfaqen gjatë dimrit. Nëse ftoheni me një sistem imunitar më të fortë, do të jeni në gjendje të luftoni më lehtë infeksionet. Këtu janë pesë gjërat kryesore që mund të bëni për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

Bëni aktivitet fizik

Gjëja më e mirë që mund të këshillojmë është të ushtroheni rregullisht. Ndër përfitimet e tjera shëndetësore stërvitja e rregullt ju lejon të rregulloni presionin e gjakut dhe të reduktoni stresin. Kjo e bën më të lehtë për sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut që të përgjigjet shpejt kur një sëmundje infektive hyn në trup. Ushtrimet e rregullta gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj të luftojë kundër sëmundjeve të zemrës.

Mbani një dietë të shëndetshme

Një dietë e shëndetshme është thelbësore për të forcuar sistemin imunitar. Ushqyesit që na duhen janë më shumë se vakte të pasura me proteina dhe me pak karbohidrate. Ne gjithashtu kemi nevojë për yndyrna të shëndetshme, fruta (veçanërisht agrume), perime, drithëra dhe karbohidrate të shëndetshme.

Flini shumë gjumë

Një mënyrë tjetër për të forcuar sistemin tuaj imunitar është të bëni gjumë cilësor. Kjo i jep sistemit tuaj imunitar kohë për t'u rikuperuar dhe rigjeneruar.

Pini shumë ujë

Uji luan rol të rëndësishme në trupin tonë, veçanërisht kur bëhet fjalë për funksionin imunitar. Hidratimi i lejon trupit të qarkullojë siç duhet qelizat imune që luftojnë infeksionin.  Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar në mënyrë që sistemi juaj imunitar të qëndrojë në nivelin e tij më të lartë.

Mbani nivelet e stresit të ulëta

Ndoshta gjëja më e vështirë për të bërë është të reduktoni sasinë e stresit. Kur trupi juaj është nën stres të vazhdueshëm, ai kalon në modalitetin e mbijetesës. Kjo përgjigje ndaj stresit shtyp sistemin tuaj imunitar gjë që e bën shumë më të vështirë luftimin e infeksionit.

/rtsh.al/