RTSH 24 Live

Bota

16 orë në qiell, kryhet me sukses fluturimi i parë që lidh Auckland dhe New York

20/09/2022

16 orë në qiell, kryhet me sukses fluturimi i parë që lidh Auckland dhe New York

Për herë të parë Air New Zealand lidh Auckland dhe New York. Pas 16 orësh në qiell, fluturimi i parë i drejtpërdrejtë i Air New Zealand për në New York City mbërriti në aeroportin JFK më 17 shtator.

Fluturimi, NZ2, u njoftua për herë të parë në mars dhe ka qenë një gur themeli kryesor i rimëkëmbjes së linjës ajrore pas pandemisë. Fluturimi i tij shoqërues, NZ1, fluturon rrugën e kundërt nga JFK në Auckland në rreth 17.5 orë.

Si një nga qytetet më të mëdha në botë, Air New Zealand është krenare të shtojë Big Apple në listën e saj të 29 destinacioneve ndërkombëtare”, tha në një deklaratë CEO i Air New Zealand, Greg Foran, duke shtuar se lufta lidh dy qytetet e tij të preferuara në botë.

Kur fluturimet u njoftuan më herët në 2022, Foran tha "Tradicionalisht, numrat e fluturimit 1 dhe 2 përdoren për linjën kryesore të një linje ajrore. Dhe kjo është ajo që do të jetë Nju Jorku, itinerari jonë kryesor". Përveç Nju Jorkut, Air New Zealand fluturon në pesë destinacione të tjera në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë San Francisko dhe Honolulu.

Meqenëse Nju Jorku është fluturimi i parë (dhe aktualisht i vetmi) i linjës ajrore në bregun lindor, do të jetë më e lehtë për pasagjerët nga Zelanda e Re të lidhen më tej me qytetet qendrore të Amerikës së Veriut dhe Evropës.

/rtsh.al/