RTSH 24 Live

Aktualitet

National Geographic / “Ylli në rritje i Evropës”, e para Shqipëria në listën e 30 vendeve që duhen vizituar në 2024

07/11/2023

 National Geographic / “Ylli në rritje i Evropës”, e para Shqipëria në listën e 30 vendeve që duhen vizituar në 2024

“National Geographic Traveler” ka publikuar "listën e saj të bukur" të vitit 2024, me 30 shtete që duhen vizituar.

Sipas “CNN”, rreth gjysma e listës është në Evropë, duke përfshirë zona të ndryshme si rrënojat e Pompeit dhe malet e Shqipërisë, të cilat revista i quan “ylli në rritje i Evropës”.

Për ushqim të shkëlqyeshëm, muzeume dhe jetë nate, drejtohuni në disa nga qytetet e paraqitura në listën e “National Geographic”. Midis atyre që fitojnë njohje janë Xi’an, Kinë , e cila është më e njohur për Terracotta Warriors të listuara në Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe Lima, Peru , e cila është bërë një nga destinacionet ushqimore më të njohura në botë.

Ndërkohë, Tainani, kryeqyteti origjinal i Tajvanit, do të shënojë 400-vjetorin e tij në 2024, gjë që ofron një justifikim të mirë për të parë petët e tij me ngjala, orizin me gjelin e detit, pudingun tofu.

National Geographic këshillon jo vetëm të vizitoni qytetin e Nju Jorkut, Empire State është gjithashtu shtëpia e disa bukurive natyrore në Lake Placid dhe Niagara Falls. Ndërkohë, Teksasi ka disa pika të shkëlqyera për të admiruar eklipsin e plotë diellor të vitit 2024.

Në Viktoria, shteti australian, shtëpia e Melburnit, një “Shtegu i Madh Victorian Bathing” u vlerësua me nxjerrjen në pah të burimeve termale më pak të njohura të zonës.

Ndërkohë, National Geographic lavdëroi gjithashtu shtetin verior indian të Sikkim, i cili ndodhet në Himalajet pranë kufijve të vendit me Butanin dhe Nepalin. Xhevahiri i kurorës së tij është Kangchenjunga, mali i tretë më i lartë në botë.

Dhe Nova Scotia, Kanada, e cila është një provincë, jo një shtet, u njoh për kulturën e saj akadiane.

Vendet që marrin vëmendjen përfshijnë shkretëtirën Atacama në Kili ( vendi më i thatë në botë ), ishulli i harlisur Karaibe i Dominikës dhe Pyjet e Thata Andrefana të Madagaskarit, të cilët janë të famshëm për pemët baobab.

Skocia ka zgjeruar rezervën e saj të biosferës të përcaktuar nga UNESCO në Galloway dhe Southern Ayrshire, duke i bashkuar ato me një qark mbarëkombëtar që lidh të 13 vendet e UNESCO-s të Skocisë.

Lista e plotë më poshtë.

 • Alpet shqiptare, Shqipëri
 • Belfast, Irlanda e Veriut
 • Emilia-Romagna, Itali
 • Evropa me tren
 • Galloway dhe Southern Ayrshire, Skoci
 • Nordland, Norvegji
 • North Yorkshire, Angli
 • Pompei, Itali
 • Saimaa, Finlandë
 • Tartu, Estoni
 • The Euro, Gjermani
 • Valleta, Maltë
 • Uiski në Uells
 • Wild Atlantic Way, Irlandë
 • Shkretëtira Atacama, Kili
 • Lima, Peru
 • Shteti i Nju Jorkut
 • Miami, Florida
 • Dominika
 • Nova Scotia, Kanada
 • Teksas
 • Gadishulli Jukatan, Meksikë
 • Ibera Ligatinat, Argjentinë
 • Akagera, Ruanda
 • Pyjet e thata Andrefana, Madagaskar
 • Sierra Leone
 • Sikkim, Indi
 • Tainan, Tajvan
 • Xi’an, Kinë
 • Victoria, Australi