RTSH 24 Live

Aktualitet

Mot i paqëndrueshëm me vranësira, reshje shiu dhe stuhi

17/11/2022

 Mot i paqëndrueshëm me vranësira, reshje shiu dhe stuhi
Meteorologe - Rezarta Xhakollari

Qendra me presion të ulët dhe rrymat ajrore të paqëndrueshmë po ndikojnë pellgun e Mesdheut të cilat do të vijojnë të sjellin rreshje shiu dhe stuhi intesive në territorin e Shqipërisë gjatë kësaj jave.

E Enjte, data 17 Nëntor 2022

Moti do të jetë me reshje shiu dhe stuhi në orët e para të mëngjesit deri në mesditë, pasdite rreshjet do të humabsin intesitet. Era do të jetë me drejtim Jug - perëndim me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në mëngjes.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       8/17°C
Zona e ulët         12/22°C
Zona bregdetare 14/22°C

Kosova, e Enjte data 17 Nëntor 2022

Moti do të jetë me vranësira dhe reshje shiu. Era do të jetë me drejtim Jug-perëndim me shpejtësi 7 m/sek. Temperaturat do të luhaten në ekstremet e tyre 10°C në mëngjes ndërsa në mesditë do të jenë me rënie 16°C -17°C .

E Premte, data 18 Nëntor 2022

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në pjesën e parë të ditës, pasdite dhe mbrëmje do të kemi reshje shiu dhe stuhi në zonën perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jug , jug- perëndim me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 5-6 me lartësi vale 1,5 deri në 2,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       8/15°C
Zona e ulët         12/21°C
Zona bregdetare 14/22°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari