RTSH 24 Live

Bota

"Luftë deri në pikën e fundit të gjakut", nis rezistenca ndaj talebanëve

19/08/2021

"Luftë deri në pikën e fundit të gjakut", nis rezistenca ndaj talebanëve

Komandot afganë të trajnuar nga forcat perëndimor po rigrupohen, pasi u zotuan të luftojnë deri në "pikën e fundit të gjakut", për të rimarrë kontrollin e vendit nga talebanët.

The Sun shkruan se forcat afgane të cilat janë ende të vendosura për të vazhduar luftimet, po rigrupohen në Luginën Panjshir, një zonë vetëm 80 milje në veri të Kabulit.

Panjshir çshtë e vetmja nga 34 provincat e vendit që nuk ka rënë në duart e fanatikëve fetarë.

Çdo ushtai ose polic që dëshiron të marrë armët kundër talebanëve, po nxitet të mblidhet në Panjshir, ku nënpresidenti i Afganistanit, Amrullah Saleh e ka shpallur veten udhëheqës të ligjshëm të vendit.

"Luftë deri në pikën e fundit të gjakut"/ Nis

Në një mesazh në Twitter për Afganët, Saleh tha: "Bashkohuni me rezistencën. Unë kurrë, kurrë dhe në asnjë rrethanë nuk do të përkulem para terroristëve talebë."

Ai është zotuar se do të rezistojë pasi Presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi – ku thuhet se u arratis me 169 milionë dollarë. Sipas raportimeve grupeve të rezistencës i janë bashkuar komandot afganë dhe forcat special, të cilët po zotohen të luftojnë deri në "pikën e fundit të gjakut".

Të trajnuar nga SHBA dhe Britania, ata konsiderohen nga më të mirët e më të mirëve.

"Ne jemi mijëra dhe shumë të tjerë po vijnë. Kemi edhe njerëz vendas," tha një burim për The Sun Online.

"Nuk është rezistencë e zakonshme. Eshtë rezistenca e mijëra forcave të stërvitura që janë të njohur me çdo pëllëmbë të tokës dhe që kanë përvojë të shkëlqyer në luftimin e terroristëve në 20 vitet e fundit. Unë nuk do të vdes para se të shkatërroj talebanët. Ne do të luftojmë deri në plumbin e fundit."

Sidoqoftë, ndërsa pjesa tjetër e ushtrisë u rrëzua , shumë prej trupave elitare tani janë fshehur ose janë nisur për në Panjshir. 

Panjshir - që do të thotë pesë luanë në persisht - është përshkruar si një "kështjellë natyrore" për shkak të anëve malore të luginës dhe rrugëve të ngushta të bllokuara tani nga rojet dhe pikat e kontrollit.