RTSH 24 Live

Lifestyle

“Lonely Planet” zbulon destinacionet kryesore për vitin 2023, mes tyre edhe Shqipëria

22/11/2022

“Lonely Planet” zbulon destinacionet kryesore për vitin 2023, mes tyre edhe Shqipëria

“Lonely Planet” ka publikuar listën e saj të 18-të vjetore "Më të mirat për udhëtime". Edicioni i vitit 2023 është në një format pak më ndryshe nga ai që ka qenë në vitet e kaluara. Në vend të një liste të thjeshtë, destinacionet ndahen në pesë kategori: hani, mësoni, udhëtoni, çlodhuni dhe lidhuni.

"Këtë vit, ne vërtet donim të provonim diçka të re dhe donim të pasqyronim mënyrën se si i shihnim udhëtarët që kërkonin udhëtime, e cila kishte të bënte me destinacionin, por edhe me përvojën", shpjegon Nitya Chambers, redaktor ekzekutiv i Lonely Planet.

Mes vendeve të renditura është edhe Shqipëria, që është futur në kategorinë “lidhuni”.

Lista e vendeve nga “Lonely Planet”:

Umbria, Itali

Kuala Lumpur, Malajzi

Fukuoka, Japoni

Lima, Peru

Afrika e Jugut

Montevideo, Uruguai

Udhëtoni

Stamboll, Turqi në Sofje, Bullgari

Nova Scotia, Kanada

Butani

Zambia

Australia perëndimore

Parque Nacional Naturales, Kolumbi

Çlodhuni

Halkidiki, Greqi

Xhamajka

Dominika

Raja Ampat, Indonezi

Malta

Jordania

Lidhuni

Alaska

Shqipëria

Akra, Gana

Sidnej Australi

Guajana

Boise, SHBA

Mësoni

Mançester, MB

Neë Mexico, SHBA

Dresden, Gjermani

El Salvador

Skocia Jugore

Marsejë, Francë/ CNN/

/rtsh.al/