RTSH 24 Live

Sociale

Covid- 19/ MSHMS: Vetëm 4 të infektuar, 30 të shëruar, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

22/01/2023

   Covid- 19/ MSHMS: Vetëm 4 të infektuar, 30 të shëruar, asnjë viktimë në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë publike të dhënat më të fundit, lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Nëpërmjet një njoftimi zyrtar, MSHMS bëri të ditur nga 224 teste të kryera për COVID-19, vetëm 4 qytetarë kanë rezultuar të infektuar. Fatmirësisht, në 24 orët e fundit, nuk është regjistruar asnjë viktimë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje qytetarëve të mos neglizhojnë vaksinimin anticovid dhe vaksinimin kundër gripit, për të forcuar mbrojtjen ndaj viruseve gjatë sezonit të dimrit.

Vaksinimi anticovid dhe i gripit kryhet në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Vaksinat reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

“Ju informojmë për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit: Janë kryer 224 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 4 qytetarë, në Bashkitë: 2 në Tiranë, nga 1 qytetarë në Vlorë, Gjirokastër. Janë 171 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në Spitalin Infektiv po merr trajtim 1 pacient. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2. Janë shëruar 30 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,406 që nga fillimi i epidemisë.”- njofton MSHMS.

Statistika ( 22 Janar 2023)

Raste të reja ditore 4
Të shëruar në 24 orë 30
Të shtruar në spitale 1
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 224

Testime totale 2,027,850
Raste pozitive 333,173
Raste të shëruara 329,406

Raste Aktive 171
Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 118
Fier 18
Vlorë 15
Berat. 6
Shkodër 3
Durrës. 3
Gjirokastër. 3
Lezhë. 2
Korçë. 2
Elbasan. 1

/rtsh.al/