RTSH 24 Live

Aktualitet

Asnjë humbje jete dhe 44 qytetarë të infektuar me Covid-19

06/05/2022

 Asnjë humbje jete dhe 44 qytetarë të infektuar me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë raportoi se në 24 orët e fundit fatmirësisht nuk është shënuar asnjë humbje jete nga Covid-19. Ndërkohë kanë rezultuar pozitivë 44 qytetarë, në këto bashki: 24 në Tiranë, 6 në Sarandë, 3 në Fier, nga 2 qytetarë në Kurbin, Lushnje, Vlorë, nga 1 qytetar në Shkodër, Vau i Dejës, Durrës, Divjakë, Gjirokastër.

Janë 285 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 7 pacientë. Janë shëruar 49 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 271,529 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (06 Maj 2022)

Raste të reja ditore 44
Të shëruar në 24 orë 49
Të shtruar në spitale 7
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 971

Testime totale 1,811,203

Raste pozitive 275,310
Raste të shëruara 271,529
Raste Aktive 285
Humbje jete 3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 175
Fier 39
Vlorë 28
Shkodër 9
Elbasan 7
Durrës 7
Lezhë 6
Korçë 4
Gjirokastër 4
Berat 3
Kukës 3

/rtsh.al/