RTSH 24 Live

Amerika

SHBA, 4 të vrarë nga të shtënat në Washington

SHBA, 4 të vrarë nga të shtënat në Washington

Të paktën 4 persona u vranë me armë zjarri në Tacoma të Washingtonit në SHBA, të enjten pasdite ndërsa autoritetet po

Tragjedi gjatë xhirimeve të filmit në SHBA, aktori i njohur Alec Baldwin vret aksidentalisht me armë fotografen dhe plagos regjisorin

Tragjedi gjatë xhirimeve të filmit në SHBA, aktori i njohur Alec Baldwin vret aksidentalisht me armë fotografen dhe plagos regjisorin

Një grua është vrarë dhe një burrë është plagosur nga të shtënat me armë zjarri në xhirimet e filmit

Gara për armatimin, dështon testimi i raketës amerikane hipersonike

Gara për armatimin, dështon testimi i raketës amerikane hipersonike

Një pengesë ka dalë për Shtetet e Bashkuara të Amerikës në garën për raketat hipersonike. Pentagoni ka pranuar dështimin

Biden del në krah të Tajvanit: Do ta mbrojmë nga Kina

Biden del në krah të Tajvanit: Do ta mbrojmë nga Kina

“Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë Tajvanin nga çdo sulm i mundshëm nga Kina”. Kjo është deklarata e presidentit Joe Biden

SHBA heq kufizimet për të huajt e vaksinuar

SHBA heq kufizimet për të huajt e vaksinuar

Duke filluar nga 8 nëntori, SHBA do të heqë kufizimet për udhëtarët ndërkombëtar të cilët janë plotësisht

SHBA, Kongresi miraton projekt-ligjin për heqjen e kufirit të borxhit deri në fillim të dhjetorit

SHBA, Kongresi miraton projekt-ligjin për heqjen e kufirit të borxhit deri në fillim të dhjetorit

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së të martën miratoi projekt-ligjin që do të rrisë përkohësisht kufirin e borxhit

SHBA: Takimi me talebanët ishte i sinqertë, profesional dhe pozitiv

SHBA: Takimi me talebanët ishte i sinqertë, profesional dhe pozitiv

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price tha se bisedimet që delegacioni amerikan zhvilloi në Doha me përfaqësuesit

SHBA do të rihapë kufijtë me Meksikën dhe Kanadanë për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

SHBA do të rihapë kufijtë me Meksikën dhe Kanadanë për udhëtarët e vaksinuar plotësisht

Nga nëntori, SHBA-ja do të rihapë kufijtë e saj me Meksikën dhe Kanadanë për udhëtarët e vaksinuar plotësisht. Në

Sulmi ndaj Kapitolit, Biden: Regjistrimet e Trumpit t'i dorëzohen Komitetit hetues për bastisjen e Kongresit!

Sulmi ndaj Kapitolit, Biden: Regjistrimet e Trumpit t'i dorëzohen Komitetit hetues për bastisjen e Kongresit!

Administrata e presidentit të SHBA-së, Joe Biden, udhëzoi Arkivin Kombëtar që regjistrimet e ish-presidentit Donald Trump t‘ia dërgojë

Shtëpia e Bardhë: Biden i shqetësuar për shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë

Shtëpia e Bardhë: Biden i shqetësuar për shkeljet e të drejtave të njeriut në Kinë

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki deklaroi se presidenti i SHBA-së, Joe Biden në kontaktet e tij të drejtpërdrejta

Kongresi Amerikan merr masa kundër grushtit ushtarak në Mianmar

Kongresi Amerikan merr masa kundër grushtit ushtarak në Mianmar

Në Kongresin Amerikan u paraqit projektligji "Akti Burma", i cili vendos sanksione ndaj ushtrisë që kreu grushtin e shtetit në Mianmar më

Zbulohet se dhjetëra informatorë të CIA-s jashtë vendit janë kapur

Zbulohet se dhjetëra informatorë të CIA-s jashtë vendit janë kapur

Zbulohet se në vitet e fundit dhjetëra informatorë të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane (CIA) jashtë vendit,

SHBA shpreh keqardhje për vrasjen e njërit prej liderëve të muslimanëve të Arakanit

SHBA shpreh keqardhje për vrasjen e njërit prej liderëve të muslimanëve të Arakanit

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken shprehu keqardhje për vrasjen e Mohib Ullah një prej liderëve të muslimanëve të

Biden nënshkruan projekt-ligjin që shmang mbylljen e qeverisë, pak orë para skadimit të afatit

Biden nënshkruan projekt-ligjin që shmang mbylljen e qeverisë, pak orë para skadimit të afatit

Presidenti Joe Biden nënshkroi të enjten në mbrëmje vetëm disa orë para se të skadonte afati, legjislacionin që shmang një

Administrata e Bidenit do të rrisë në 125 mijë kufirin e pranimit të refugjatëve

Administrata e Bidenit do të rrisë në 125 mijë kufirin e pranimit të refugjatëve

Administrata e SHBA-së për vitin fiskal 2022 do të rrisë nga 62.500 në 125 mijë kufirin e pranimit të refugjatëve. Sipas

Numër i vogël protestuesish para Kapitolit mes masash të rrepta të sigurisë

Numër i vogël protestuesish para Kapitolit mes masash të rrepta të sigurisë

Nën hijen e një Kapitoli të fortifikuar, disa qindra demonstrues dolën të shtunën në një tubim për të mbështetur

Blinken lidhur me marrëveshjen për nëndetëset: Franca është partner jetik

Blinken lidhur me marrëveshjen për nëndetëset: Franca është partner jetik

SHBA-ja kërkoi të enjten të qetësojë pakënaqësinë franceze të shkaktuar nga vendimi i administratës së presidentit

SHBA, gjykata federale merr vendim në favor të emigrantëve që kthehen prapa nga kufiri meksikan

SHBA, gjykata federale merr vendim në favor të emigrantëve që kthehen prapa nga kufiri meksikan

Gjykata federale në SHBA, me arsyetimin e shëndetit publik mori vendim që pengon administratën e presidentit Joe Biden të deportojë

New York, gjykatësi pezullon vendimin që detyron punonjësit e shëndetësisë të vaksinohen kundër COVID-19

New York, gjykatësi pezullon vendimin që detyron punonjësit e shëndetësisë të vaksinohen kundër COVID-19

Gjykata në SHBA ka pezulluar vendimin e rajonit të New Yorkut i cili detyron punonjësit e spitaleve të vaksinohen kundër koronavirusit të

Blinken për tërheqjen nga Afganistani: Ne trashëguam një afat, jo plan

Blinken për tërheqjen nga Afganistani: Ne trashëguam një afat, jo plan

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dha argumentet e tij dje kundër kritikave të ashpra të Republikanëve mbi mënyrën në

Joe Biden do të adresohet fizikisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Joe Biden do të adresohet fizikisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së

Presidenti amerikan Joe Biden do të flasë drejtpërdrejt në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York javën

SHBA, 20 vjet nga sulmet terroriste

SHBA, 20 vjet nga sulmet terroriste

Presidenti Joe Biden po përkujton 20 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit me vizita në secilin nga vendet ku u rrëzuan aeroplanët

20-vjetori i sulmeve të 11 shtatorit, Ambasada e SHBA në Tiranë: Nderojmë kujtimin e atyre që humbën jetën!

20-vjetori i sulmeve të 11 shtatorit, Ambasada e SHBA në Tiranë: Nderojmë kujtimin e atyre që humbën jetën!

  Ambasada e SHBA-së në Tiranë përkujtoi sot 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001. “Sot, ne shënojmë

Basha: Sulmet terroriste të 11 shtatorit jo thjesht ndaj SHBA, por ndaj vlerave të lirisë, demokracisë dhe bashkëjetesës!

Basha: Sulmet terroriste të 11 shtatorit jo thjesht ndaj SHBA, por ndaj vlerave të lirisë, demokracisë dhe bashkëjetesës!

Kryetari i Partisë Demokratike në opozitë, Lulzim Basha, duke përkujtuar të shtunën sulmin terrorist të 11 shtatorit, shkruajti